18. 2. svátek má Gizela

Příbramský kulturista má nemalé úspěchy

ROZHOVOR
15. listopadu 2018   (08:17)
Příbramský kulturista má nemalé úspěchy

Výjimečnými úspěchy v kulturistice se může pochlubit příbramský rodák. Je nejen vicemistrem Čech, ale i absolutním mistrem České republiky.


Málo známou oblastí individuálního odvětví sportu je kulturistika. Hlavním cílem je dosáhnout požadovaného vzhledu těla, hodnotí se kupříkladu mohutnost a vyrýsovanost svalstva - množství podkožního tuku, objem svalové hmoty, hloubka a tvrdost svalů, symetrie a estetičnost postavy apod. Zásadní partie jsou široká záda i ramena, úzký pas a mohutné nohy. Příprava probíhá posilováním doma i v posilovnách. Faktorem neméně důležitým pro dokonalý vzhled je rovněž dostatek odpočinku po namáhavém tréninku.

Jeden z vynikajících a úspěšných kulturistů pochází z Příbrami. Vojta Dvořák nám ochotně odpověděl na několik otázek.

Jak jste se dostal ke kulturistice a jak dlouho se jí zabýváte?

Ke cvičení jako takovému jsem měl vždycky celkem blízko, posilovnu jsem ale začal pravidelně navštěvovat ze zdravotních důvodů a ke kulturistice už to byl malý krůček.  Za svůj první start vděčím Zbyňkovi Ceradskému, který mě tenkrát přesvědčil, abych začal právě na jím každoročně konaných kondičních závodech v Březnici a hned jsem získal 3. místo a bylo jasno, že v tom budu nadále pokračovat, čili můj první start byl roku 2014.

Jaké jsou vaše největší úspěchy a kterého si ceníte nejvíce?

Těžko v tomhle říct, jaké jsou největší úspěchy, protože cílem je hlavně být vždy lepší než posledně. Ale určitě je milé pochlubit se tituly vicemistra Čech a absolutním mistrem České republiky, pak mám několik úspěchů na mezinárodních závodech, např. 2. místo Diamond cup v Ostravě, 3.místo z Fitness Mania ale nejvíce hrdý jsem asi na 4. místo, které jsem si přivezl z Arnold Classic v Barceloně.

Čím se zabýváte v civilním životě a jak to dokážete skloubit s tréninkem a soutěžemi, kterých se účastníte?

Živím se jako osobní trenér, pomáhám lidem získat vytouženou postavu, snažím se je cvičením zbavit zdravotních problémů i bolesti. Připravuji sportovce a to nejen v kulturistice ale i v rámci kompenzačního cvičení k určitému sportu. Takže mi to jde ruku v ruce. Jsem pánem svého času, takže si mohu vždy vše rozplánovat tak, jak zrovna potřebuji, i když v koncové fázi je to opravdu náročné.

Málo známou oblastí individuálního odvětví …
Vzhledem ke skutečnosti, že řada soutěží se odbývá v zahraničí, jistě je otázka, jak dalece finančně náročné to může být. Veškeré náklady hradíte ze svých zdrojů, nebo vám pomáhá rodina či sponzoři?

Samozřejmě, finanční stránka je v tomhle sportu velkým problémem. Mezinárodní závody vyjdou na desítky tisíc a to počítám pouze startovné a náklady na ubytování a cestu. Příprava, která se na takové soutěže táhne několik měsíců... tam se mi to snad ani nechce počítat  Takže by nějaký sponzor opravdu nebyl na škodu.
Prozatím si ale vše hradím sám. Rodina je samozřejmě vždy připravena pomoci, za což jsem jim neskutečně vděčný. Nejvíce asi babičce, která to celé prožívá nejen se mnou, ale někdy dokonce i za mne.

Co vás v nejbližší době čeká, na jaké soutěže se ještě na závěr tohoto roku připravujete?

Teď už mě čeká jen objemová příprava na příští sezónu, letos už nikde startovat neplánuji. Chtěl bych se lépe připravit na příští rok, zaměřit se také více na klienty, využít klidnějšího režimu a věnovat se zase na chvilku více rodině a přátelům, dokud to je zase aspoň trochu možné.

Vzhledem ke skutečnosti, že řada soutěží se …
Součástí tohoto sportu je i správná strava zaměřená na dostatečný přísun potřebných živin, zejména bílkovin a minimum cukru. Jak to ve skutečnosti s Vaším jídelníčkem vypadá? Pochutnali by si naši čtenáři na Vašem denním menu?

Co se mého jídelníčku týče, tak vzhledem k mému metabolismu to zas tak přísné není. Samozřejmě držím si zvýšený příjem bílkovin prakticky celoročně, ale to i proto, že mi maso jednoduše chutná. Největší omezení přichází v přípravě, když už se opravdu blíží závody, tam se i já snažím jet striktně a krom opravdu naplánovaných dnů se věcem s vyšším obsahem sacharidů vyhýbám.

Děkujeme za rozhovor a naše redakce přeje další řadu úspěchů na domácím i zahraničním poli.

Součástí tohoto sportu je i správná strava …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info a foto: Vojtěch Dvořák

autor: mipDalší články

Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIE Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Ve fondu bude k dispozici 50 milionů korun. 17. února 2019   (09:17) Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty 1.FK Příbram – FC FASTAV Zlín 3:2 (1:1) V sobotu 16. února přivítala ve 21. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce „Baťův“ Zlín. 17. února 2019   (07:00) Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz