18. 2. svátek má Gizela

Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má

ROZHOVOR
18. ledna 2019   (12:50)
Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má

Rok 2018 představoval pro muzeum již dvanáctou sezonu, kdy si tuto národní kulturní památku prohlédlo více než 100.000 návštěvníků. Už 40 let je jeho nedílnou součástí současný ředitel Josef Velfl. Co chystá na letošní rok?


Rok 2018 představoval pro muzeum již dvanáctou sezonu, kdy si tuto národní kulturní památku prohlédlo více než 100.000 návštěvníků."Tentokrát jich přijelo 127.591, což bylo o 1232 více než v předchozí sezoně," upřesnil Velf.

V Hornickém muzeu Příbram působíte už hezkou řadu let? 
Do Hornického muzea Příbram jsem přišel v roce 1978 zpracovat diplomovou práci o historii horníků na Příbramsku v době 2. světové války a již jsem zde zůstal. Po ukončení vysokoškolských studií mi bylo nabídnuto místo historika a od té doby v muzeu pracuji, letos tedy již 40 let. Ve funkci ředitele jsem 25 let.

Na co jste za dobu svého působení nejvíce pyšný?
Nejvíce jsem pyšný na to, že se nám v průběhu posledních let podařilo realizovat záchranu a následné prezentování veřejnosti nejvýznamnějších báňských památek mezinárodního významu v areálu dolů Anna, Vojtěch, Ševčinského a Drkolnov, včetně podzemí zdejších stříbrorudných dolů. V roce 2014 Vláda ČR prohlásila areál muzea v Příbrami na Březových Horách národní kulturní památkou.
 
Hornické muzeum není jen Hornický skanzen na Březových Horách, ale i jeho pobočky?
Kromě národní kulturní památky – Hornického skanzenu na Březových Horách provozuje muzeum i pět poboček nacházejících se v lokalitách taktéž dotčených báňským podnikáním. Jde o Muzeum zlata v Novém Kníně, Křížovnický špýchar v Prostřední Lhotě, Skanzen ve Vysokém Chlumci, Památník Vojna Lešetice a od letošního roku Uranový důl Bytíz. Posledně jmenovaná pobočka zatím není přístupná veřejnosti, neboť zde probíhají náročné rekonstrukční práce.

 Muzeum láká na prohlídku mnoha expozic a areálů. Které jsou nejnavštěvovanější?
Hornické muzeum Příbram nabízí k návštěvě celkem 70 stálých expozic v mnoha areálech a k tomu umožňuje prohlídku několika kilometrů historického březohorského podzemí. Největším lákadlem je bezesporu fárání do podzemí březohorských stříbrorudných dolů a jízdy důlními vláčky. 

Co Vám v poslední době udělalo největší radost? 
V poslední době jsem měl radost z ocenění, která získalo Hornické muzeum Příbram za svoji odbornou činnost. Mimo jiné zvítězilo v národní soutěži muzeí ČR Gloria Musaealis, má Čestné uznání z Mezinárodního setkání hornických měst Evropy v německém Freibergu, dvakrát převzalo od Památkové komory ČR cenu Český Permon.

Děkujeme za rozhovor a ZDAŘ BŮH! 

A na co se mohou těšit návštěvníci v první polovině roku 2019?
9. 3. Hornický masopust plný humorných scének a taškařic na havířské téma. Dopoledne proběhne na nádvoří Ševčinské šachty na Březových Horách a odpoledne ve Skanzenu Vysoký Chlumec.
13. 4. - 14. 4. a 18. 4. - 21. 4. Velikonoce v hornickém domku na Březových Horách. 
18. 4.  - 21. 4. Velikonoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec a v Muzeu zlata Nový Knín.
18. 5. V rámci Muzejní noci v Příbrami budou večerní prohlídky tajuplného podzemí dolu Anna a Vojtěch, jízdy hornickým vláčkem
25. 5. - 26. 5. Dny s permoníky v​ Ševčinském dole
8. 6. – 9. 6. 2019. ​Na dole Anna čeká na děti další interaktivní projekt s názvem Hornické pohádky s havířskými patrony sv. Prokopem a sv. Barborou.


 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Únor bude nadprůměrně teplý 18. února 2019   (20:04) Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz