18. 2. svátek má Gizela

Příbram představuje své asistenty prevence kriminality

5. června 2014   (11:05)
Příbram představuje své asistenty prevence kriminality

Asistenti prevence kriminality jsou v ulicích již od konce minulého měsíce.


Nejen na problémové příbramské ubytovny začali dohlížet dva asistenti prevence kriminality. Proti strážníkům či policistům mají výhodu, že komunitu lidí na ubytovnách dobře znají a mohou do ní lépe proniknout. Město na jejich činnost získalo do konce roku dotaci od ministerstva vnitra. V projektu chce pokračovat i v dalších letech, řekl dnes novinářům manažer prevence kriminality příbramské městské policie Ladislav Hadrbolec. 

Situaci v ubytovnách asistenti znají

Město trápí situace v ubytovnách, v nichž žije řada nepřizpůsobivých lidí. Problémy jsou hlavně v zařízení v ulici Pod Čertovým pahorkem. Lidé z okolí si stěžují na nepořádek, rozbíjení pouličních lamp a hluk. Nyní je šest problémových ubytoven a vznikají další. 

"Kolega na ubytovnách bydlel. Situaci zná," řekla novinářům nová asistentka. Oba mají dohlížet i na další rizikové oblasti a také na okolí škol. Podle starosty Pavla Pikrta (ČSSD) už dvojice dostala první úkoly, které má řešit. "U škol se objevil problém, že bezdomovci obtěžují děti. Berou jim peníze," řekl Pikrt. 

V budoucnu budou směny i v podvečer

Terénní pracovníci v tričkách s nápisy asistent mají zatím pracovní dobu od 7:30 do 16:00, časem by měli být v ulicích i v podvečer. Na rozdíl od strážníků či policistů nemohou zadržet pachatele trestné činnosti. "Nedisponují žádnými pravomocemi, jsou to takoví styční důstojníci," uvedl Hadrbolec. 

Podle Pikrta asistenti v případě potřeby volají na místo strážníky, kteří pak zakročí. "Základem jejich činnosti je dohlížení na dodržování pořádku, zásadně verbální cestou. Říkají tomu v Rumburku systém ruce v kapsách," poznamenal starosta. 

Asistenti jsou i v jiných městech

Terénní pracovníci působí i v dalších středočeských městech. Příbram se inspirovala praxí v Nymburku, kde v těchto funkcích působí také žena a muž. Stejně jako v Nymburku je i v Příbrami jeden z dvojice Rom a druhý je členem majoritní společnosti. 
    

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: Jan Kholl drDalší články

Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Únor bude nadprůměrně teplý 18. února 2019   (20:04) Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz