20. 10. svátek má Vendelín

Právo a pořádek

19. dubna 2018   (06:13)
Právo a pořádek

Město investovalo do nákupu nových služebních zbraní pro Městskou policii Příbram.


 
Tak jako různí lidé mají různé názory, stejně tak i obce se mohou v představách na způsob udržování práva a pořádku lišit. Své vlastní názory na to, jak má život v obci vypadat prosazuje obecní zastupitelstvo prostřednictvím tzv. „obecně závazných vyhlášek“.

Zároveň zákon obcím umožňuje zřizování obecních policí, které disponují četnými pravomocemi. Ty jsou v případě nutnosti schopny dodržování zákona a obecně závazných vyhlášek v obci vynutit.

Obecní policii řídí zpravidla starosta a tvoří ji zejména strážníci, jejichž povinností je zasáhnout, pokud je páchán trestný čin, přestupek, a to i mimo svoji pracovní dobu, avšak pouze na území vlastní obce.
Strážník je oprávněn například:
  • požadovat vysvětlení
  •  požadovat prokázání totožnosti
  •  předvést osobu
  •  odebrat zbraň
  •  zakázat vstup na určité místo
  •  otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
  •  odejmout věc
  •  vstupovat do živnostenských provozoven
  •  použít donucovací prostředky, psa a služební zbraň.
 
Udržování obecní policie na náležité úrovni je finančně a organizačně nákladné a záleží proto pouze na zastupitelích obce, jakou váhu chtějí dodržování veřejného pořádku dát. Roční rozpočet Městské policie Příbram letos činí více než 30 mil. Kč. Do technického vybavení souvisejícího s provozem MP investovalo město Příbram v roce 2017 více než 6 mil. Kč.

 
Tak jako různí lidé mají různé názory, …
Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup nových služebních zbraní od výrobce Česká zbrojovka Uherský Brod. Jedná se o novinku na trhu s označením CZ P – 10 C, jejichž prvořadým znakem je jejich spolehlivost. Původní pistole CZ 75, byly po pětadvaceti letech užívání v takovém stavu, že při cvičných střelbách docházelo u některých zbraní k selhání až u pěti výstřelů z deseti.

Ačkoli v principu nepředpokládám, že by se v Příbrami mělo kdy střílet jako u Verdunu, může jednou nastat chvíle, kdy spolehlivá zbraň sehraje svoji životní roli.
Závěrem dovolte malou osobní úvahu:

S právem strážníků použít zbraň se věc má tak, jako s pojištěním proti požáru. Nikdo si nepřeje, aby jeho dům vyhořel a každý doufá, že k tomu nikdy nedojde. Přesto jsme ochotni platit za pojištění a věřit, že pokud by nedej bože k něčemu závažnému došlo, tak pojistka neselže.

Starosta města Ing. Jindřich Vařeka

Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
foto: mip

autor: jkDalší články

Běh pro republiku se uskuteční tuto neděli v okolí památníku Vojna Běh pro republiku se uskuteční tuto neděli v okolí památníku Vojna Připraven je závod pro děti i dospělé. Nebude chybět doplňující program. 20. října 2018   (08:47) Aktuálně: Opilý muž ve vysoké rychlosti vylétl ze silnice a převrátil vozidlo na bok Aktuálně: Opilý muž ve vysoké rychlosti vylétl ze silnice a převrátil vozidlo na bok Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda na Příbramsku 20. října 2018   (07:35) AKTUÁLNĚ V Milínské se na vozovce objevila živá překážka V Milínské se na vozovce objevila živá překážka Jedno z „novákových“ labutích mláďat jsme vyprovodili do záchranné stanice. 19. října 2018   (19:19) Podzimní ovoce a zelenina, vhodná i na uskladnění, vás bude čekat v sobotu na Farmářských trzích Podzimní ovoce a zelenina, vhodná i na uskladnění, vás bude čekat v sobotu na Farmářských trzích Sobota bude na Dvořákově nábřeží u Hořejší Obory opět patřit farmářům a prodejcům. 19. října 2018   (16:50) Pět středisek ekologické ochrany si rozdělí skoro 10 milionů, mezi nimi i Orlov nebo Hrachov Pět středisek ekologické ochrany si rozdělí skoro 10 milionů, mezi nimi i Orlov nebo Hrachov Částka je určena především na mzdové a provozní náklady. 19. října 2018   (14:55) Dnes po poledni bude znám soupeř, se kterým se 1.FK utká o postup do čtvrtfinále poháru Dnes po poledni bude znám soupeř, se kterým se 1.FK utká o postup do čtvrtfinále poháru Ve 4. kole fotbalového poháru MOL Cup zbylo v losovacím koši posledních šestnáct mužstev včetně bojovníků od Litavky. 19. října 2018   (12:30) AKTUALIZOVÁNO Zapomnětlivým řidičům připomenou povolenou rychlost další měřiče Zapomnětlivým řidičům připomenou povolenou rychlost další měřiče V dalších dvou ulicích pohlídají tíhu nohy na plynu inteligentní ukazatelé okamžité rychlosti vozidel. 19. října 2018   (10:37) Jóga již dávno není pouze pro ženy, za duševní harmonií i fyzickým zdravím míří do Life Yoga Studia i muži Jóga již dávno není pouze pro ženy, za duševní harmonií i fyzickým zdravím míří do Life Yoga Studia i muži Jak vypnout hlavu, zastavit myšlenkový kolotoč plný starostí, věnovat se chvíli sám sobě a získat zpět energii a dobrou náladu jsme se zeptali Zuzany Slabové, lektorky jógy nově otevřeného Life Yoga Studia. 19. října 2018   (08:19) PR Pomoci vážně nemocnému Dominičkovi můžete i vy Pomoci vážně nemocnému Dominičkovi můžete i vy Dominiček je velmi statečný a má obrovskou oporu v rodičích. Tentokrát pomůžete vy, příště hodí jiní záchranný pás směrem k vám… 19. října 2018   (06:07) Skanzen ve Vysokém Chlumci se rozroste o dva nové objekty Skanzen ve Vysokém Chlumci se rozroste o dva nové objekty Peníze na výkup budov poskytlo kromě Středočeského kraje i Ministerstvo kultury ČR. 18. října 2018   (18:10)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz