18. 8. svátek má Helena

Právo a pořádek

19. dubna 2018   (06:13)
Právo a pořádek

Město investovalo do nákupu nových služebních zbraní pro Městskou policii Příbram.


 
Tak jako různí lidé mají různé názory, stejně tak i obce se mohou v představách na způsob udržování práva a pořádku lišit. Své vlastní názory na to, jak má život v obci vypadat prosazuje obecní zastupitelstvo prostřednictvím tzv. „obecně závazných vyhlášek“.

Zároveň zákon obcím umožňuje zřizování obecních policí, které disponují četnými pravomocemi. Ty jsou v případě nutnosti schopny dodržování zákona a obecně závazných vyhlášek v obci vynutit.

Obecní policii řídí zpravidla starosta a tvoří ji zejména strážníci, jejichž povinností je zasáhnout, pokud je páchán trestný čin, přestupek, a to i mimo svoji pracovní dobu, avšak pouze na území vlastní obce.
Strážník je oprávněn například:
  • požadovat vysvětlení
  •  požadovat prokázání totožnosti
  •  předvést osobu
  •  odebrat zbraň
  •  zakázat vstup na určité místo
  •  otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
  •  odejmout věc
  •  vstupovat do živnostenských provozoven
  •  použít donucovací prostředky, psa a služební zbraň.
 
Udržování obecní policie na náležité úrovni je finančně a organizačně nákladné a záleží proto pouze na zastupitelích obce, jakou váhu chtějí dodržování veřejného pořádku dát. Roční rozpočet Městské policie Příbram letos činí více než 30 mil. Kč. Do technického vybavení souvisejícího s provozem MP investovalo město Příbram v roce 2017 více než 6 mil. Kč.

 
Tak jako různí lidé mají různé názory, …
Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup nových služebních zbraní od výrobce Česká zbrojovka Uherský Brod. Jedná se o novinku na trhu s označením CZ P – 10 C, jejichž prvořadým znakem je jejich spolehlivost. Původní pistole CZ 75, byly po pětadvaceti letech užívání v takovém stavu, že při cvičných střelbách docházelo u některých zbraní k selhání až u pěti výstřelů z deseti.

Ačkoli v principu nepředpokládám, že by se v Příbrami mělo kdy střílet jako u Verdunu, může jednou nastat chvíle, kdy spolehlivá zbraň sehraje svoji životní roli.
Závěrem dovolte malou osobní úvahu:

S právem strážníků použít zbraň se věc má tak, jako s pojištěním proti požáru. Nikdo si nepřeje, aby jeho dům vyhořel a každý doufá, že k tomu nikdy nedojde. Přesto jsme ochotni platit za pojištění a věřit, že pokud by nedej bože k něčemu závažnému došlo, tak pojistka neselže.

Starosta města Ing. Jindřich Vařeka

Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
foto: mip

autor: jkDalší články

Vařeka: Všem hasičským jednotkám patří obrovský dík Vařeka: Všem hasičským jednotkám patří obrovský dík Ke včerejší smutné události se v rozhovoru vyjadřuje Ing. Jindřich Vařeka, starosta města. 18. srpna 2018   (07:48) ROZHOVOR Aktuálně: Plameny zachvátily Ravak Aktuálně: Plameny zachvátily Ravak Požár objektů průmyslové haly povolává na pomoc jednotky hasičů 17. srpna 2018   (18:41) AKTUALIZOVÁNO Rozhledna Studený vrch je skvělým místem k procházce i odpočinku Rozhledna Studený vrch je skvělým místem k procházce i odpočinku Měřící věž na vrcholu Studeného vrchu je od roku 2005 přístupná turistům, výhled do krajiny není po výstupu na rozhlednu jedinou odměnou za mírně náročný výšlap. 17. srpna 2018   (17:18) Než skončí prázdniny, vyzkoušejte také koupaliště v Obecnici Než skončí prázdniny, vyzkoušejte také koupaliště v Obecnici Dokud počasí přeje, je třeba se horkem netrápit a naopak si ho užít. Další zastávkou na našich cestách za koupáním, se stala Obecnice. 17. srpna 2018   (14:30) Dnes už to vypukne! V Horčápsku zahnízdili "Kačeři" Dnes už to vypukne! V Horčápsku zahnízdili "Kačeři" Přípravy na zahájení festivalu jsou v plném proudu, stavební úsilí vrcholí, protože v 17 hodin se otevře brána prvním návštěvníkům letošních Kačerů. 17. srpna 2018   (12:20) Víkend v Dobříši bude patřit mezinárodnímu šampionátu ve sportovní kynologii. Představí se také ostraha Letiště Václava Havla. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne Víkend v Dobříši bude patřit mezinárodnímu šampionátu ve sportovní kynologii. Představí se také ostraha Letiště Václava Havla. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne Městský fotbalový klub Dobříš uvítá na hřišti V Lipkách závodníky 13. ročníku CACIT Dobříš. Na své si přijdou i diváci, kteří mohou sledovat také obedience, hoopers nebo agility. 17. srpna 2018   (10:10) V Rožmitále pod Třemšínem vzniká další stezka, tentokrát pro pěší i cyklisty V Rožmitále pod Třemšínem vzniká další stezka, tentokrát pro pěší i cyklisty Před časem se otevřela nová naučná stezka na Bílou skálu a nyní se již mohou všichni těšit na připravovanou cestu ze Starého Rožmitálu, okolo Obžery, až do Věšína 17. srpna 2018   (08:17) Adventní trhy letos rozzáří skupina Buty, Leona Machálková nebo Milan Drobný Adventní trhy letos rozzáří skupina Buty, Leona Machálková nebo Milan Drobný Na populární interprety se můžete těšit již nyní. 17. srpna 2018   (06:19) Farmáři zvou opět na trh Farmáři zvou opět na trh Poslední prázdninový farmářský trh se uskuteční tuto sobotu. 16. srpna 2018   (18:58) Ke koupání na Dubenci se vyjádřil starosta obce Ke koupání na Dubenci se vyjádřil starosta obce Návštěvníci požární nádrže na Dubenci nerespektují dopravní značení ani vyvěšená pravidla 16. srpna 2018   (16:32)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz