22. 1. svátek má Slavomír

Právo a pořádek

19. dubna 2018   (06:13)
Právo a pořádek

Město investovalo do nákupu nových služebních zbraní pro Městskou policii Příbram.


 
Tak jako různí lidé mají různé názory, stejně tak i obce se mohou v představách na způsob udržování práva a pořádku lišit. Své vlastní názory na to, jak má život v obci vypadat prosazuje obecní zastupitelstvo prostřednictvím tzv. „obecně závazných vyhlášek“.

Zároveň zákon obcím umožňuje zřizování obecních policí, které disponují četnými pravomocemi. Ty jsou v případě nutnosti schopny dodržování zákona a obecně závazných vyhlášek v obci vynutit.

Obecní policii řídí zpravidla starosta a tvoří ji zejména strážníci, jejichž povinností je zasáhnout, pokud je páchán trestný čin, přestupek, a to i mimo svoji pracovní dobu, avšak pouze na území vlastní obce.
Strážník je oprávněn například:
  • požadovat vysvětlení
  •  požadovat prokázání totožnosti
  •  předvést osobu
  •  odebrat zbraň
  •  zakázat vstup na určité místo
  •  otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
  •  odejmout věc
  •  vstupovat do živnostenských provozoven
  •  použít donucovací prostředky, psa a služební zbraň.
 
Udržování obecní policie na náležité úrovni je finančně a organizačně nákladné a záleží proto pouze na zastupitelích obce, jakou váhu chtějí dodržování veřejného pořádku dát. Roční rozpočet Městské policie Příbram letos činí více než 30 mil. Kč. Do technického vybavení souvisejícího s provozem MP investovalo město Příbram v roce 2017 více než 6 mil. Kč.

 
Tak jako různí lidé mají různé názory, …
Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup nových služebních zbraní od výrobce Česká zbrojovka Uherský Brod. Jedná se o novinku na trhu s označením CZ P – 10 C, jejichž prvořadým znakem je jejich spolehlivost. Původní pistole CZ 75, byly po pětadvaceti letech užívání v takovém stavu, že při cvičných střelbách docházelo u některých zbraní k selhání až u pěti výstřelů z deseti.

Ačkoli v principu nepředpokládám, že by se v Příbrami mělo kdy střílet jako u Verdunu, může jednou nastat chvíle, kdy spolehlivá zbraň sehraje svoji životní roli.
Závěrem dovolte malou osobní úvahu:

S právem strážníků použít zbraň se věc má tak, jako s pojištěním proti požáru. Nikdo si nepřeje, aby jeho dům vyhořel a každý doufá, že k tomu nikdy nedojde. Přesto jsme ochotni platit za pojištění a věřit, že pokud by nedej bože k něčemu závažnému došlo, tak pojistka neselže.

Starosta města Ing. Jindřich Vařeka

Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
foto: mip

autor: jkDalší články

Namol opilý muž demoloval byt a vyhrožoval všem zabitím, zranil i zasahujícího policistu Namol opilý muž demoloval byt a vyhrožoval všem zabitím, zranil i zasahujícího policistu Jako smyslů zabavený se choval v pátek 18. ledna 30letý muž, který napadl v jedné obci na Sedlčansku svou přítelkyni, její příbuzné, zasahující policisty a celému běsnění přihlížely tři děti. 22. ledna 2019   (09:30) Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil řidič jízdu u Hořovic Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil řidič jízdu u Hořovic Na silnici číslo 114 počítejte s dopravním omezením 22. ledna 2019   (08:40) AKTUÁLNĚ Pozvání do chatu přijal ředitel 1. FK Příbram Jan Starka Pozvání do chatu přijal ředitel 1. FK Příbram Jan Starka Chat proběhne ve středu 30. ledna od 13. hodin, ale své dotazy můžete klást již nyní 22. ledna 2019   (07:49) CHAT S OSOBNOSTÍ Počet nemocných spalničkami dál roste. Jaká je situace v Příbrami? Počet nemocných spalničkami dál roste. Jaká je situace v Příbrami? Média opět píší o nebezpečných spalničkách. Zjišťovali jsme situaci v našem regionu. 22. ledna 2019   (05:57) Výstava Lega loni přilákala do sedlčanského muzea více lidí Výstava Lega loni přilákala do sedlčanského muzea více lidí Nárůst souvisel hlavně s výstavou Svět kostek, která byla zaměřena na známou stavebnici Lego. 21. ledna 2019   (18:44) Datové schránky změnily podobu. Dostanete se do nich i z mobilu Datové schránky změnily podobu. Dostanete se do nich i z mobilu Až půjdete do přihlášení na mojedatovaschranka.cz třeba s DPH nebo možná ti nejrychlejší už s daněmi, zarazí vás úplně jiný vizuál. Nezmocnili se jich ale hackeři. Novou verzi stránek dnes spusilo Ministerstvo vnitra. 21. ledna 2019   (16:15) V CHKO Brdy byly zaznamenány první stopy po bobru evropském V CHKO Brdy byly zaznamenány první stopy po bobru evropském Legendární stavitel hrází se vrací do CHKO Brdy. 21. ledna 2019   (13:48) Sportovní zařízení města Příbram chystá Sportovní příměstské tábory. Jeden bude na jaře a další tři v létě Sportovní zařízení města Příbram chystá Sportovní příměstské tábory. Jeden bude na jaře a další tři v létě O jarních prázdninách se opět koná Sportovní příměstský tábor. Děti budou plavat, bruslit, hrát hry, kreslit a tvořit. Oblíbený tábor SZM se bude konat také v létě, a to dvakrát v červenci a jednou v srpnu. 21. ledna 2019   (11:03) Foto dne: Dnes ráno jsme mohli sledovat úplné zatmění Měsíce Foto dne: Dnes ráno jsme mohli sledovat úplné zatmění Měsíce Měsíc získal naoranžovělou barvu 21. ledna 2019   (09:22) Dva psi vběhli pod kola projíždějícího automobilu a na místě střetu byli usmrceni Dva psi vběhli pod kola projíždějícího automobilu a na místě střetu byli usmrceni Svodka událostí ze Sedlčanska 21. ledna 2019   (08:11)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz