Reklama u nás je vidět.

Právo a pořádek

19. dubna 2018   (06:13)
Právo a pořádek

Město investovalo do nákupu nových služebních zbraní pro Městskou policii Příbram.


 
Tak jako různí lidé mají různé názory, stejně tak i obce se mohou v představách na způsob udržování práva a pořádku lišit. Své vlastní názory na to, jak má život v obci vypadat prosazuje obecní zastupitelstvo prostřednictvím tzv. „obecně závazných vyhlášek“.

Zároveň zákon obcím umožňuje zřizování obecních policí, které disponují četnými pravomocemi. Ty jsou v případě nutnosti schopny dodržování zákona a obecně závazných vyhlášek v obci vynutit.

Obecní policii řídí zpravidla starosta a tvoří ji zejména strážníci, jejichž povinností je zasáhnout, pokud je páchán trestný čin, přestupek, a to i mimo svoji pracovní dobu, avšak pouze na území vlastní obce.
Strážník je oprávněn například:
  • požadovat vysvětlení
  •  požadovat prokázání totožnosti
  •  předvést osobu
  •  odebrat zbraň
  •  zakázat vstup na určité místo
  •  otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor
  •  odejmout věc
  •  vstupovat do živnostenských provozoven
  •  použít donucovací prostředky, psa a služební zbraň.
 
Udržování obecní policie na náležité úrovni je finančně a organizačně nákladné a záleží proto pouze na zastupitelích obce, jakou váhu chtějí dodržování veřejného pořádku dát. Roční rozpočet Městské policie Příbram letos činí více než 30 mil. Kč. Do technického vybavení souvisejícího s provozem MP investovalo město Příbram v roce 2017 více než 6 mil. Kč.

 
Tak jako různí lidé mají různé názory, …
Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup nových služebních zbraní od výrobce Česká zbrojovka Uherský Brod. Jedná se o novinku na trhu s označením CZ P – 10 C, jejichž prvořadým znakem je jejich spolehlivost. Původní pistole CZ 75, byly po pětadvaceti letech užívání v takovém stavu, že při cvičných střelbách docházelo u některých zbraní k selhání až u pěti výstřelů z deseti.

Ačkoli v principu nepředpokládám, že by se v Příbrami mělo kdy střílet jako u Verdunu, může jednou nastat chvíle, kdy spolehlivá zbraň sehraje svoji životní roli.
Závěrem dovolte malou osobní úvahu:

S právem strážníků použít zbraň se věc má tak, jako s pojištěním proti požáru. Nikdo si nepřeje, aby jeho dům vyhořel a každý doufá, že k tomu nikdy nedojde. Přesto jsme ochotni platit za pojištění a věřit, že pokud by nedej bože k něčemu závažnému došlo, tak pojistka neselže.

Starosta města Ing. Jindřich Vařeka

Nejnovější investicí do MP Příbram je nákup …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
foto: mip

autor: jkDalší články

Blíží se k nám bouřky a přívalové deště varují meteorologové Blíží se k nám bouřky a přívalové deště varují meteorologové Na středu již vydal ČHMÚ varování pro většinu území České republiky 22. května 2018   (16:56) Náměstí v Rožmitále pod Třemšínem v neděli ovládly dechovky Náměstí v Rožmitále pod Třemšínem v neděli ovládly dechovky Skupiny mažoretek a dechové orchestry společně s pouťovými atrakcemi přilákaly do Rožmitálu desítky návštěvníků ze širokého okolí 22. května 2018   (14:12) V labutím hnízdě na Nováku jsme ráno nenašli ani jedno vejce V labutím hnízdě na Nováku jsme ráno nenašli ani jedno vejce Do ornitologů máme daleko 22. května 2018   (11:38) Mladší žákyně ze ZŠ Školní zvítězily v krajském kole atletického závodu Pohár rozhlasu 2018 Mladší žákyně ze ZŠ Školní zvítězily v krajském kole atletického závodu Pohár rozhlasu 2018 Příbram má své nadějné atlety 22. května 2018   (09:42) Mámo, táto jedeme se bavit Mámo, táto jedeme se bavit V sobotu 19. května se uskutečnil již 19. ročník rodinné automobilové orientační soutěže, kterou organizoval za pomoci partnerů a sponzorů Autoklub Příbram 22. května 2018   (07:49) Restauraci Na Kovárně ve Starosedlském Hrádku navštívila kontrola hygieny Restauraci Na Kovárně ve Starosedlském Hrádku navštívila kontrola hygieny Provedenou kontrolou byly zjištěny hygienické nedostatky a hrubé závady v poskytování informací spotřebiteli 22. května 2018   (06:09) Další příbramská zastávka se znelíbila vandalům? Další příbramská zastávka se znelíbila vandalům? Zastávky autobusů čelí často útokům. Na Brodské ulici proti čerpací stanici je další z poškozených 21. května 2018   (20:44) Na Příbram Food Festivalu zazpívá Petr Kotvald Na Příbram Food Festivalu zazpívá Petr Kotvald Příbram Food Festival nasytí návštěvníky nejen jídlem, ale i kulturou. 21. května 2018   (18:57) Zasedání zastupitelstva aktuálně on-line Zasedání zastupitelstva aktuálně on-line Sledujte s námi od 16:00 hodin živý přenos z jednání zastupitelů. On-line přenos bude pouze po dobu jednání zastupitelstva 21. května 2018   (15:39) Třetí místo ve výtvarné soutěži obsadil Hugo z Mateřské školy Bratří Čapků Třetí místo ve výtvarné soutěži obsadil Hugo z Mateřské školy Bratří Čapků Dnes si slavnostně převzal odměnu. 21. května 2018   (13:34)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz