16. 2. svátek má Ljuba

PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Nepřehlédněte
14. ledna 2019   (08:08)
PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Otevíráme novou rubriku Právní okénko. Společně s renomovanou příbramskou advokátní kanceláří, budeme každý týden probírat aktuální kauzy hýbající společností a naším městem. Právníci budou odpovídat i na vaše dotazy.


Celý seriál PRÁVNÍ OKÉNKO S HJS začneme aktuální kauzou, která hýbe celým městem. Několik mladých dívek se bavilo tím, že jedna z nich strhla část vánočního osvětlení altánku. Na dřevěný sloupek dokonce umístily nápis se svými jmény a jedna z dívek to otevřeně přiznává. Video zveřejnily na Instagramu. Na našem FB se rozpoutala bouřlivá diskuse. Vzhledem k jejich věku, protože už se ví kdo za vandalismem stojí, se mnozí z vás obávájí, že se trestu vyhnou. O odpověď jsme požádali advokáta Mgr. Michala Janíka z příbramské advokátní kanceláře HOLÁ, JANÍK, SAMEK. Je to opravdu tak, pane magistře?

 
Nezletilí jsou dle občanského zákoníku povinni nahradit jimi způsobenou škodu jen tehdy, byli-li schopni posoudit následky svého jednání a ovládnout je. V daném případě by jedenáctileté dítě s ohledem na svůj věk a vyspělost odpovídající tomuto věku již mělo být schopno posoudit, že ničení obecního majetku není správné a mohlo i toto své jednání ovládnout. Vedle dítěte může odpovídat za způsobenou škodu i jeho rodič, který nad dítětem zanedbal náležitý dohled. 
Z hlediska případné trestní odpovědnosti osoby mladší 15ti let lze pouze uvést, že taková osoba není trestně odpovědná. Nicméně dopustí-li se dítě mladší 15ti let činu jinak trestného, tzn. v tomto posuzovaném případě by škoda na obecním majetku musela být větší než 5.000,- Kč, aby jednání mělo znaky trestného činu poškození cizí věci, tak tzv. soud pro mládež může zahájit zvláštní řízení s tímto dítětem. Učiní podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže opatření k nápravě dítěte – tímto opatřením může být výchovná povinnost, výchovné omezení, napomenutí s výstrahou, zařazení do terapeutického, psychologického či jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu anebo ochranné léčení.
Děkujeme. Kauzu dál budeme sledovat.

Advokátní kancelář Holá, Janík, Samek, byla založena v roce 2014 spojením dvou etablovaných příbramských advokátních kanceláří - advokátní kanceláře Holá, Samek založené v roce 2001 a Janík a spol. působící též od roku 2001. Na portálu pribram.cz navážeme tak na jejich několikaletou spolupráci s tímto pořadem na rádiu BBC/ZET a Frekvencí 1. Podcasty pořadů s mnoha právními radami a tématy najdete na webových stránkách kanceláře.

Každý týden se články budou objevovat i na našem portálu. Využít možnosti zkonzultovat váš problém či tip můžete prostřednictvím našeho mailu: pribram@pribram.cz


Podívejte se na video, na kterém se dívky natáčely při ničení nového altánu:
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz