18. 2. svátek má Gizela

Opozice v Dobříši neprosadila referendum o stavbě knihovny

7. února 2019   (10:08)
Opozice v Dobříši neprosadila referendum o stavbě knihovny

Zastupitelé zároveň schválili rozpočet na letošní rok, počítá s příjmy 303 milionů korun a výdaji 357 milionů Kč.


Opozice v Dobříši na Příbramsku neprosadila referendum k plánované výstavbě knihovny. Jeho uspořádání navrhl bývalý starosta Stanislav Vacek (STAN), podle nějž se město kvůli projektu příliš zadluží. Zastupitelé jeho návrh nepodpořili, z 20 přítomných pro něj zvedlo ruku devět a 11 bylo proti. Koalice Vackovu iniciativu označila za manipulaci a strašení veřejnosti. Poukázala na to, že k projektu knihovny zatím nejsou známy přesné náklady.

Zastupitel za STAN Marek Vávra, který kvůli Vackově hlasové indispozici návrh představoval, připomněl, že se dříve počítalo s náklady 49 milionů korun. V posledním návrhu je přitom uvedena částka 144 milionů. Opozice má obavy, že s vybavením, autorským dozorem a po možném zvýšení ceny stavebních prací náklady vzrostou až na 180 milionů Kč. Podle Vávry by se tyto peníze daly využít jinak, například na stavbu páteřního vodovodu.

Vacek chtěl plebiscit spojit s volbami do Evropského parlamentu a navrhl otázku "Souhlasíte s výstavbou budovy nové knihovny se spolkovou činností v Dobříši, a to za cenu zadlužení města, které až do roku 2035 může výrazně omezit ostatní investice a opravy města, například opravy a rekonstrukce komunikací, výstavbu a údržbu vodohospodářské infrastruktury, péči o veřejný prostor nebo jiné oblasti, které město zajišťuje?"

Radní Ivo Salcman (KDU-ČSL) to označil za manipulaci s veřejností, protože přesné náklady zatím nikdo nezná. "Tlačíme město do referenda, přitom nemáme seriózní podklady," prohlásil. Připomněl také, že projekt posvětilo minulé zastupitelstvo a byla uzavřena smlouva s architektem.

Podle radního Jaroslava Melši (ODS) by se zastupitelé neměli zříkat odpovědnosti, protože mají mandát od voličů. "Jsem zásadně proti referendu," dodal. Zastupitel za ODS Adam Böhm uvedl, že dobříšská knihovna má vynikající výsledky a zaslouží si podporu. Ne však za cenu, že se město zadluží do daleké budoucnosti. Také podle něj by se však rozhodnutí o výstavbě mělo učinit, až budou známy relevantní podklady.

Zastupitelé zároveň schválili rozpočet na letošní rok, počítá s příjmy 303 milionů korun a výdaji 357 milionů Kč. Schodek má být pokryt z úvěru a přebytku z loňského roku. Přes výhrady opozice zastupitelstvo souhlasilo i s přijetím úvěrového rámce 140 milionů korun, z nějž mají být v příštích letech spolufinancovány investiční akce.

V devítitisícové Dobřísi vládne trojkoalice Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL, dohromady má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK

autor: topDalší články

Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz