16. 2. svátek má Ljuba

Od Masaryka k Tančícímu domu

24. října 2018   (06:08)
Dalších 28 fotografií v galeriiOd Masaryka k Tančícímu domu

Žáky ZŠ Školní po sto roků dlouhé časové ose provedl školní pěvecký sbor Jásan. Podívejme se s nimi přes rameno do časů dávno minulých i těch méně vzdálených.


V zimní zahradě základní školy se včera postupně vystřídali všichni žáci, aby zhlédli pásmo mluveného slova a písní, připravené školním sborem Jásan. Do roku 1918 se žáci přenesli vzpomínkou na T. G. Masaryka spolu s nejoblíbenější písničkou prvního československého prezidenta Ach synku, synku. Za doprovodu bubnů se poté přenesli do roku 1938, kdy byli do zbraně povoláváni vojáci a vzpomenuli také na ty, kteří v následné válce přišli o život.

V zimní zahradě základní školy se včera …
Osvobození roku 1945 oslavili žáci písničkou Škoda lásky. Dalším přelomovým obdobím byl nástup rudého teroru v roce 1948, který ukončila o čtyřicet jedna let později Sametová revoluce. Nádhernou tehdejší atmosféru, která v té době vládla v naší republice, přiblížil Anděl Karla Kryla. S listopadovou revolucí a pozdějším nástupem Václava Havla do úřadu prezidenta je nerozlučně spjat také písničkář Jaroslav Hutka. Krásný je svět, krásnější je moře… si s členy sboru zazpívala i většina učitelského sboru.

Osvobození roku 1945 oslavili žáci písničkou …
Tím však historie naší republiky nekončí. V roce 2004 jsme vstoupili do Evropské Unie, abychom více či méně úspěšně dorazili roku 2018, kdy můžeme z bezpečí svého letopočtu bilancovat, co vše obyvatelé naší země za posledních sto let prožili.

Pásmo písní a průvodního slova, které sestavil sbormistr a učitel školy Vladimír Herák, tak dalo nahlédnout do minulosti stravitelnou formou žákům všech ročníků a celý program se nadmíru vydařil stejně jako výtvarná koláž, na jejímž vzniku se podílely děti z druhého stupně a podařilo se jim v ní zdokumentovat vývoj republiky od Masaryka až k Tančícímu domu.

Tím však historie naší republiky nekončí. …

Fotogalerie

Od Masaryka k Tančícímu domu () Od Masaryka k Tančícímu domu (1) Od Masaryka k Tančícímu domu (2) Od Masaryka k Tančícímu domu (3) Od Masaryka k Tančícímu domu (4) Od Masaryka k Tančícímu domu (5) Od Masaryka k Tančícímu domu (6) Od Masaryka k Tančícímu domu (7) Od Masaryka k Tančícímu domu (8) Od Masaryka k Tančícímu domu (9) Od Masaryka k Tančícímu domu (10) Od Masaryka k Tančícímu domu (11) Od Masaryka k Tančícímu domu (12) Od Masaryka k Tančícímu domu (13) Od Masaryka k Tančícímu domu (14) Od Masaryka k Tančícímu domu (15) Od Masaryka k Tančícímu domu (16) Od Masaryka k Tančícímu domu (17) Od Masaryka k Tančícímu domu (18) Od Masaryka k Tančícímu domu (19) Od Masaryka k Tančícímu domu (20) Od Masaryka k Tančícímu domu (21) Od Masaryka k Tančícímu domu (22) Od Masaryka k Tančícímu domu (23) Od Masaryka k Tančícímu domu (24) Od Masaryka k Tančícímu domu (25) Od Masaryka k Tančícímu domu (26) Od Masaryka k Tančícímu domu (27)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz