24. 1. svátek má Milena

Obce nevědí co s kočkami. Těmi čtyřnohými

ROZHOVOR
12. ledna 2019   (09:18)
Obce nevědí co s kočkami. Těmi čtyřnohými

Musí se obce postarat o opuštěná zvířata? Co dělat, když najdete na ulici kočku? I na to se ptáme za vás Mgr. Jarmily Potůčkové. Problematiku v Příbrami zná a aktivně ji pomáhá řešit.


Jaká je situace v Příbrami, jsou nějaké statistiky a údaje o počtu toulavých koček ve městě?
O bezprizorní kočky v Příbrami se stará Spolek pro kočku. Vznikl v roce 2011 a každý rok se bohužel zvyšuje počet koček, který „projde“ rukama spolku (v roce 2011 to bylo jen 58, v loňském roce již 262). Nalezené kočky nám vozí Městská policie Příbram nebo občané, kteří je naleznou. Mnohdy jsou nám koťata v krabici umístěna před dveře bytu, často jsou dokonce hozena do popelnic nebo před ně. V těchto případech se jedná o kočky, které lidé vyhodí nebo které se ztratí, protože se dají chytit do ruky nebo do přepravky. Po nezbytném vyšetření se fotografie koček umístí na Facebook a většinu se je podaří umístit v nových rodinách. Mnoho se jich vrátí ke svým původním páníčkům.
Pokud se jedná o toulavé kočky, ty jsou velmi plaché a nedají se lehce odchytit. Jestliže se včas neodchytí a nevykastrují, vytvoří se v těchto lokalitách celé kolonie koček. Ty musíme chytat do klecí, vykastrovat a pak jsou vypuštěny na tzv.  krmicích místech, kde se dál sledují a samozřejmě jsou denně krmeny.

Jak se zapojuje město, organizace, lidé?  
Na tuto činnost, kterou dělají členové spolku ve svém volném čase a zdarma, nám přispívá město Příbram (v loňském roce vyčlenilo v rozpočtu 200 tisíc Kč) a snažíme se získat sponzorské dary (ať to jsou již finance nebo krmivo). Mnozí občané posílají měsíčně na náš transparentní účet peníze, veterinární klinika pro nás dělá vánoční sbírku (dříve VK Na Zdaboři, v loňském roce Na Weilovně), máme tam i 30% slevu na kastrace a na léčení. Přesto mnoho peněz, zejména na provoz domácích depozit, dáváme ze svých vlastních prostředků a to nemluvím o  čase, který tomu věnujeme (čas při odchytu koček, čekáním na vyšetření, dennodenním krmením venkovních koček…)
 

Jaká je situace v Příbrami, jsou nějaké …
V čem vidíte největší problém?
Největším problémem jsou vlastně bezcitní lidé, kteří jsou schopni svou kočku nebo koťata vyhodit (už jsme opravdu našli v krabici kočku i s koťaty). Zřejmě je jim „líto“ dát peníze za kastrace a pak to řeší tímto způsobem. Proto se snažíme působit zejména na děti. Náš spolek pořádá na základních školách besedy o kočičkách (letos to bylo na ZŠ Jiráskovy sady a Bratří Čapků) a chceme v této činnosti pokračovat. 
Je jistě nemožné zabránit tomu, aby se lidé ke svým zvířatům (nemyslím jen kočky, ale i psy) chovali takto bezcitně. Měli bychom si více všímat svého okolí a ohlásit případy, kdy se lidé tímto způsobem chtějí svého zvířete zbavit. Dnes již na to máme příslušné paragrafy. 

Co dělat když vidím kočku a jak poznat, že nikomu nepatří?
Co dělat, když uvidíme v Příbrami na ulici kočku?  Samozřejmě, že ji hned nebudeme chytat, protože to může být kočka, která si jen „vyšla“ na procházku. Tyto kočky mívají často na krku obojek, aby lidé poznali, že něčí jsou. Pokud by se jednalo o kočku ztracenou, ty jsou většinou venku již několik dní, takže jsou špinavé a hladové,  žalostně mňoukají a běží za člověkem. V tom případě je dobré zavolat městskou policii nebo na číslo členů spolku. Městská policie kočku stejně zaveze nám.

Děkujeme za rozhovor
 

V čem vidíte největší problém?
Největším …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Na Svaté Hoře je k vidění výstava „Václav Havel – Politika a svědomí“ Na Svaté Hoře je k vidění výstava „Václav Havel – Politika a svědomí“ Myšlenky a osobnost prvního prezidenta České republiky jsou k vidění v Mníšecké kapli. 23. ledna 2019   (19:51) Na handicapovaného mladíka se vybralo devadesát tisíc Na handicapovaného mladíka se vybralo devadesát tisíc Sbírka byla pořádána na 26letého Patrika, který si před deseti lety po skoku do vody poranil páteř, nyní může hýbat jen rameny a počítač ovládá pusou. 23. ledna 2019   (17:11) Česko je na prahu chřipkové epidemie. Nemocných přibývá i v Příbrami. Česko je na prahu chřipkové epidemie. Nemocných přibývá i v Příbrami. Jako každý rok začíná v lednu období chřipek. Můžeme mluvit na našem okrese už o epidemii? 23. ledna 2019   (14:57) Dostali jste od Ježíška nové kolo? Chraňte ho forenzním značením! Dostali jste od Ježíška nové kolo? Chraňte ho forenzním značením! V loňském roce město Příbram za finanční podpory Ministerstva vnitra připravilo projekt forenzního identifikačního značení pomocí syntetické DNA. 23. ledna 2019   (12:48) Odcizeno 700 litrů topného oleje, hydraulika z traktoru nebo zfetovaný řidič se zákazem řízení Odcizeno 700 litrů topného oleje, hydraulika z traktoru nebo zfetovaný řidič se zákazem řízení Svodka událostí na Milínsku očima policistů 23. ledna 2019   (10:53) Armádní klub si proti Příbrami zastřílel skoro jako z kulometu Armádní klub si proti Příbrami zastřílel skoro jako z kulometu FK Dukla Praha - 1.FK Příbram 4:0 (2:0) V úterý 22. ledna na hřišti v pražských Satalicích hráči 1.FK sehráli další přípravné utkání proti Dukle Praha. 23. ledna 2019   (09:40) Spolek Brdy letos bude řešit otázku. Restaurace v CHKO jako v amerických parcích? Spolek Brdy letos bude řešit otázku. Restaurace v CHKO jako v amerických parcích? Členové loni vzniklého spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko by měli letos vést diskusi o vizi, jak s Brdy naložit. Zda zůstanou nedotčené turistickou infrastrukturou nebo budou ve stylu amerických národních parků. 23. ledna 2019   (08:06) Policie stále nezná škodu na havarovaném vrtulníku Policie stále nezná škodu na havarovaném vrtulníku Vrtulník havaroval v sobotu 15. prosince před pátou hodinou ranní 23. ledna 2019   (06:18) Poslanci schválili proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci Poslanci schválili proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci Dle očekávání bylo schváleno proplácení nemocenské i za první tři dny. 22. ledna 2019   (22:16) Téměř šest set opilých či zfetovaných řidičů Téměř šest set opilých či zfetovaných řidičů V loňském roce zjistili policisté na Příbramsku při silničních kontrolách u 577 motoristů, že usedli za volant ovlivnění návykovými látkami. 22. ledna 2019   (18:14)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz