22. 2. svátek má Petr

Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

ROZHOVOR
28. května 2018   (12:30)
Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

Oslovili jsme ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, abychom získali odpovědi na několik otázek


Nízkoprahové denní centrum na Rynečku je v provozu skoro rok. Jak ten rok hodnotíte?

Výstavba nového zařízení byla krok dobrým směrem. Přes určitou počáteční nevoli a těžkosti se podařilo uskutečnit záměr, který se ukazuje jako životaschopný a posouvá úroveň sociálních služeb ve městě na zcela jinou úroveň.
I díky novým prostorám a lepšímu zázemí pro zaměstnance se nám podařilo stabilizovat tým pracovníků. Předchozí pracoviště v centru města v blízkosti Zámečku bylo skutečně nevyhovující a podepisovalo se to i na zvýšené fluktuaci personálu.

Lidé si občas stěžují, že bezdomovce v přilehlých ulicích potkávají, že posedávají na zastávkách a shromažďují se v okolí obchodů. Jaký je váš názor?

Podle průzkumů je v Příbrami něco přes padesát osob bez přístřeší. Je proto poměrně logické, že jsou (a budou) ve městě vidět. V našem Centru se jich shromažďuje hodně. A to přes den i v noci. Například v zimním období chodilo přes den průměrně 18 lidí a přespávalo 20. Teď, když je venku hezky, tak jich dochází a přespává asi dvě třetiny oproti zimě. Ti, kteří se potulují po ulicích, jsou zpravidla ti, kteří k nám z nějakého důvodu nechtějí.
V lokalitě Rynečku je více míst, u kterých, nebo kvůli kterým, se tu koncentrují různé typy lidských existencí. A tím rozhodně nemám na mysli prodejnu točené zmrzliny.

Proč do nízkoprahového centra někteří bezdomovci nechtějí chodit?

Protože je tam nastavený dost přísný režim. Nesmí pít alkohol. Přes den nesmí do lůžkové části. Také na ně svou pozornost zaměřují sociální pracovníci, kteří mají v popisu práce rozkrývat životní situace klientů a hledat řešení jejich nedobrého společenského statusu. To se některým klientům nelíbí. Nechtějí svůj život měnit, protože se buď změny bojí, nebo jim je zkrátka takhle dobře. Takové ale, lidově řečeno, „nenecháme na pokoji“. Hledáme cesty a možná řešení.
Kolegové ze Střediska terénních služeb ve spolupráci s Městskou policií a Asistenty prevence kriminality denně kontaktují právě ty „pouliční“ bezdomovce a snaží se je přesvědčit, aby využili služeb Nízkoprahového denního centra. Cílem je jak pomoc jednotlivci, tak hlavně zajištění bezpečí a klidu pro ostatní občany města.

Občas je vidět, jak někdo za plotem hrabe listí nebo seče trávu. To dělají klienti dobrovolně nebo mají nějaký rozpis služeb?

To je tzv. aktivizační činnost. Za práci dostávají kredity, které pak mohou vyměnit za cokoliv, co je v rámci služeb střediska zpoplatněné – například nocleh, nápoje, praní prádla atd. Je to podle mě dobrý způsob, jak vést klienty k zodpovědnosti a uvědomění si významu práce. Dodávám, že je to dobrovolné.

Závěrem. Je něco, co by lidé měli v souvislosti se sociálními službami poskytovanými vaší organizací vědět?

Víte, docela mne fascinuje, jak velká pozornost je společností i médii věnována právě bezdomovcům. Podívám-li se na naše služby například z ekonomického hlediska, tak provozování „nízkoprahu“ činí v nákladech necelá čtyři procenta z našeho rozpočtu. Provozujeme i obrovské služby jako je Domov seniorů nebo Pečovatelská služba. Máme Azylový dům nebo Dětské skupiny. To všechno, spolu s Poradnou, Záchytkou a Aktivizačními i terénními službami je veliký komplex, který je součástí propracované koncepce sociálních služeb města. Počet osob – klientů, kterým denně poskytujeme nějaký druh služby, jde do tisíců. A rozhodně nejde pouze o bezdomovce.

Mgr. Jan Konvalinka bude hostem našeho chatu v pátek 1. června od 9 hodin. Informace a možnost položit své otázky naleznete ZDE.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Jan Konvalinka - ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram

autor: mipDalší články

Jdete v sobotu “na Gotta“? Přinášíme vám instrukce k akci Jdete v sobotu “na Gotta“? Přinášíme vám instrukce k akci Příbramská akce roku je za dveřmi. Již tuto sobotu 23.února vystoupí ve sportovní příbramské hale historicky nejúspěšnější zpěvák naší země 21. února 2019   (19:35) Dobříš chce letos zateplit sportovní halu Dobříš chce letos zateplit sportovní halu Dělníci již položili novou podlahu, obložili stěny a osadili nové ribstoly. 21. února 2019   (16:50) Lucie Pudilová před premiérou UFC v Praze: Nechci zklamat fanoušky Lucie Pudilová před premiérou UFC v Praze: Nechci zklamat fanoušky Dva dny před duelem se zkušenou americkou soupeřkou Liz Carmoucheovou je sice lehce nervózní ze závěrečného snižování váhy, které ji v nejbližších hodinách čeká, na životní zápas se ale cítí dobře připravena. 21. února 2019   (14:40) Centrum sociálních a zdravotních služeb chystá jarní ples Centrum sociálních a zdravotních služeb chystá jarní ples Ples je určen pro seniory, ale i širokou veřejnost. Hostem večera bude zpěvák Petr Rezek. 21. února 2019   (12:37) V polském mase našli veterináři salmonelu, zavádí mimořádná opatření V polském mase našli veterináři salmonelu, zavádí mimořádná opatření Vzorky infikovaného masa byly odebrány ve Středočeském kraji. 21. února 2019   (10:15) Příbram chce požádat o dotaci na úpravy kulturního domu Příbram chce požádat o dotaci na úpravy kulturního domu Kromě bezbariérových úprav má být opraven chodník v Tylově ulici a na třídě Osvobození v úseku od autobusové zastávky u 2. polikliniky až ke kulturnímu domu. 21. února 2019   (08:08) Zastupitelé budou schvalovat výjimky z nočního klidu. Na kdy připravit špunty do uší? Zastupitelé budou schvalovat výjimky z nočního klidu. Na kdy připravit špunty do uší? Jedná se jen o několik málo akcí v rámci celého kalendářního roku. 21. února 2019   (06:07) I v letošním roce budou moci občané čerpat z Fondu zápůjček města I v letošním roce budou moci občané čerpat z Fondu zápůjček města Tento fond v roce 2018 nahradil Fond oprav a modernizace 20. února 2019   (19:37) Město chce v příštím roce vybudovat nový domov pro seniory Město chce v příštím roce vybudovat nový domov pro seniory Nedostatek míst v obdobných zařízeních trápí obce po celé republice. 20. února 2019   (17:03) Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti  ‚Nemocnice Středočeského kraje‘ Středočeští zastupitelé schválili založení nové obchodní společnosti ‚Nemocnice Středočeského kraje‘ Zřízení nové akciové společnosti kraj podle odhadů vyjde na 10 milionů korun 20. února 2019   (14:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz