18. 2. svátek má Gizela

Nevíte co s nevhodným dárkem? Máme pro vás řešení!

25. prosince 2018   (17:18)
Nevíte co s nevhodným dárkem? Máme pro vás řešení!

Lze nějakým způsobem dárek vrátit či vyměnit?


Zná to téměř každý. Jednou za čas se zkrátka podaří někoho obdarovat nepodařeným darem. V opačném případě můžete obdržet dárek, který vám například nesedí, nebo jej máte dvakrát. Jaké jsou tedy možnosti v případě, že potřebujete některý z dárečků vyměnit či dokonce vrátit?

Zákon umožňuje vrácení zboží do 14 dnů od převzetí věci. Odstoupení od smlouvy je možné bez udání důvodu, zboží je třeba vrátit v původním balení, jinak lze případně počítat s určitými poplatky. Možnost vrácení zboží se všeobecně týká pouze produktů, které byly zakoupeny přes e-shop. U obchodníka v kamenné prodejně záleží čistě na jeho dobré vůli, zda vám zboží vezme zpět. K případnému vrácení či výměně je třeba původní účtenka od zboží.

Ve lhůtě 14 dnů od vyzvednutí zboží je třeba obchodníkovi nahlásit, že byste zboží rádi vrátili. Můžete tak učinit telefonicky či emailem a pak máte dalších 14 dní na to, aby se zboží dostalo na místo. Případně lze dárek rovnou poslat zpět a k němu přiložit průvodní dopis se žádostí o vrácení. Rozhodně ale nezasílejte zboží zpět bez jakékoliv komunikace.

Jak již bylo zmíněno, tak za ideální stav se považuje, když zboží nebylo vybaleno. Pokud se tak stalo, rozhodně se pokuste balení vrátit co nejlépe do původní podoby. Bez originálního obalu jej sice musí obchodník přijmout zpět, ale může vám účtovat poplatky za újmu na zboží.

Není možné vrátit cokoliv!

Nelze však vrátit vše. Co se týče produktů osobní hygieny, jídla či audio nosičů a softwaru, tak na toto zboží se vztahují výjimky. Prodejce by nemohl takové zboží uvést znovu do prodeje a navrácení není možné. V případě hudebních nosičů, DVD filmů či počítačových her lze uplatnit tuto možnost jen v případě, že původní obal nebyl poškozen.

Ze zákona vám musí prodejce vrátit všechny peníze včetně nákladů na dopravu zboží k vám. Povinnost má však jen v rámci nejlevnější varianty dodání zboží. Expresní balíček vám tak nemusí být proplacen v plné výši. Některé e-shopy nabízí možnost, že můžete zboží navrátit i po uplynutí 14 dní. Kupříkladu do 30, výjimečně i do 60 dnů. V těchto lhůtách ale bývají přísnější podmínky pro vrácení a je třeba se s nimi dopředu seznámit.

Je třeba si uvědomit, že e-shop není půjčovna. Spotřebitel by neměl svých práv zneužívat a vrácení zboží využívat jen v nutných případech. Právo na odstoupení neslouží k tomu, abyste pak vraceli použitou lyžařskou výbavu z pobytu na horách.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: pmrDalší články

Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz