18. 2. svátek má Gizela

Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

RECENZE
3. června 2014   (13:25)
Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

Příběh byl ve své době velmi provokativní a hlavně díky kritice církve byl dokonce zakázán.


Poslední hrou, kterou uvádí Divadlo A. Dvořáka v Příbrami před letní přestávkou je příběh od známého dramatika Moliéra a nese název Tartuffe. Režie se ujal Daniel Hrbek, režisér a ředitel Švandova divadla v Praze. A už nyní můžeme říci, že to byla velmi dobrá volba.

Tato hořká komedie vypráví o Tartuffovi, zbožném žebrákovi, kterého si domu vezme pan Orgon. Ten si Tartuffa natolik oblíbí, že mu slepě věří, chce za něj provdat svou dceru a dokonce na něj přepíše svůj dům. To všem nezná opravdouvou tvář svého oblíbence, který je ve skutečnosti jen lhářem a pokrytcem.

Verš nejprve překvapí

Příbramské zpracování sází na nadčasovost a podle kostýmů ani kontextu nelze rozpoznat časové období, ve kterém se hra odehrává. Alespoň z počátku vás jistě zujme, že všechny dialogy jsou v alexandrínu, což je pravidelný rýmovaný verš. Ten ale podle režiséra Hrbka svádí k monotónnosti a také klade větší požadavky na pozornost diváků. Po krátkém zvyknutí je ale tato forma velkým kladem a sama o sobě vytváří některé vtipné momenty. 

Herecké výkony na výbornou

Veškerý děj se odehrává na jedné scéně v domě pana Orgona, což ovšem vůbec ničemu nevadí. Roli Tartuffa hrál Lukáš Král, pana Orgona Martin Dusbaba, jeho dceru pak Ivana Krmíčková a manželku Anna Fixová. Dále se ve hře představí Filip Müller, Jiří Vojta, Lukáš Typlt, Petr Florián, Helena Lapčíková a v roli hostů Jaroslav Someš a Kateřina Fixová. Na tomto místě je třeba pochválit jak režiséra, tak i herce, protože výkony hlavních představitelů byly velmi věrné a celistvé. 

Příjemný zážitek

Režisér měl děj celou dobu pevně v rukou. Zvládl bravurně vtipné scény, při kterých se smíchu neubránil snad žádný z návštěvníků divadla. Stejně tak dokázal dodat ponurou atmosféru do míst, kde si to děj vyžadoval. Celá hra byla velmi příjemná a působila harmonickým dojmem. Její stopáž, která přesáhla dvě hodiny, tak velmi rychle utekla a dovolím si tvrdit, že drtivá většina diváků domu odcházela s příjemným zážitkem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: DAD

autor: MJDalší články

Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz