18. 2. svátek má Gizela

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách

23. července 2018   (12:30)
Dalších 5 fotografií v galeriiNaučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách

V těsné blízkosti Příbrami se nachází místa s bohatou hornickou historií, že zde existuje velmi cenná lokalita, málokdo ví


Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou nádherným kusem přírody. Bohužel existenci tohoto jedinečného skalního útvaru v lese nad Zdaboří tuší jen málokterý obyvatel Příbrami. Navíc je zdejší lokalita protkána také bohatou hornickou historií. V letech 1642 až 1877 se zde těžila železná ruda a pozornému oku neuniknou pozůstatky důlní činnosti.
 
Zdabořští obyvatelé se postupně snaží „svůj“ kousek města zhodnotit a k tomu přispěje i vybudování naučné stezky. „Začne u studánky a povede přes Žežické skály, kolem „kamenného Draka“, zasypaného vstupu do „jeskyně“, k bývalým šachtám, Marie, Ondřej a Švarcenberské šachtě. Mohla by dál pokračovat na vrchol Vojny. Slyšel jsem dokonce o plánech na vybudování jednoduché vyhlídky na vrcholu Vojny. Byl by tam výhled na celou Příbram. Kromě tabulí s texty, mapami a fotografiemi si návštěvníci budou moci prohlédnout vzorky železné rudy, která se tu těžila. Pokud se to podaří, mohla by v rámci kompletace informací a podkladů vzniknout i malá publikace na toto téma,“ seznamuje se svou vizí zdabořský patriot Ing. Jiří Holý.

Žežické skalky nabízí úžasný výhled a jsou …
Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a pohodlně ho obejdete za hodinku. U Zdabořské studánky bude začínat i končit, takže bude možné si v tomto místě odpočinout a třeba rozdělat ohníček. Delší okruh by pokračoval za Beránky na Zavržice, kolem zdejší hájovny a větrolamu, dále by se napojil na turistické stezky vedoucí k památníku Vojna.
 

Kratší okruh stezky bude dlouhý 2,3 km a …
Prozatím k vybudování stezky probíhají přípravné práce. Jedná se s Klubem českých turistů a Hornickým muzeem Příbram, připravují se informační panely atd. Kdy se budete moci vydat na trasu, která vás provede krásnou přírodou i hornickou minulostí, vás budeme v budoucnu informovat.

Prozatím k vybudování stezky probíhají …

Fotogalerie

Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách () Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (1) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (2) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (3) Naučná stezka povede kolem Draka v Žežických skalách (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Ing. Holý

autor: jkDalší články

Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIE Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Ve fondu bude k dispozici 50 milionů korun. 17. února 2019   (09:17) Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty 1.FK Příbram – FC FASTAV Zlín 3:2 (1:1) V sobotu 16. února přivítala ve 21. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce „Baťův“ Zlín. 17. února 2019   (07:00) Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz