16. 2. svátek má Ljuba

Na prodloužený víkend je předpokládán nejvyšší stupeň aktivity klíšťat

4. července 2018   (14:15)
Na prodloužený víkend je předpokládán nejvyšší stupeň aktivity klíšťat

Vezměte si na cesty repelent, pinzetu a dezinfekci


Při pohybu po městě velké riziko setkání s klíštětem a následné nakažení některou z nemocí, kterou tito parazité přenášejí, zřejmě nehrozí. Okres Příbram se ve výskytu infikovaných klíšťat drží v nízkých číslech. Stačí však popojet na Písecko nebo do Berouna a hned máte o 10 procent větší šanci přivézt si klíště s boreliózou. Zatímco u nás jsou nakažena encefalitidou 3 procenta klíšťat, Benešov je na více než 6 procentech, a tak bychom mohli pokračovat.

Nechceme vás nabádat, abyste se báli opustit Příbram, ale vzhledem k tomu, že Český hydrometeorologický ústav hlásí až do soboty devátý stupeň rizika napadení klíštětem (předposlední nejvyšší na desetistupňové škále), vezměte s sebou na případný výlet určitě repelent, pinzetu, dezinfekci a k srdci pár doporučení.
 

Při pohybu po městě velké riziko setkání …
Oblíbeným biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy, zejména jejich okraje prorostlé bylinným patrem a okraje vodních toků. Pohybujte se tedy především po zpevněných cestách, procházku loukou nechte na příště. Po příjezdu se několikrát prohlédněte a kontrolu opakujte i další den, neboť někdy jsou klíšťata tak malá, že je nejde téměř rozpoznat, dokud na vašem těle nezboubelatí.

Klíště odstraňujte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami, ne příliš známé jsou karty na odstraňování těchto malých upírů. Kývejte, viklejte a táhněte. Nikdy s klíštětem netočte a také nenanášejte žádné krémy. Pokud klíště vytahujete holýma rukama, následně si ruce pečlivě umyjte!

Kromě známé encefalitidy a boreliózy, hrozí také nákaza babesiózou a ehrlichiózou. Prevenci tudíž nepodceňujte.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: portál ČHMÚ
kliste.cz

autor: jkDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz