16. 2. svátek má Ljuba

Na Pichcích o motýlí step pečují motorky, ve Vrančicích pomohou motýlům k přežití kozy

26. srpna 2018   (07:06)
Na Pichcích o motýlí step pečují motorky, ve Vrančicích pomohou motýlům k přežití kozy

Ve Vrančicích u Milína byla otevřena motýlí rezervace.


Na vrančických drahách proběhlo slavnostní otevření motýlí rezervace. Kde se daří motýlům, daří se i dalším hmyzím druhům a málokdo si uvědomuje, jak je hmyz pro zajištění rovnováhy v přírodě důležitý.

Díky Ochraně fauny ČR se draha ve Vrančicích nedaleko Milína vrátila ke své původní funkci. Draha jsou starobylé obecní pastviny, které se rozprostíraly nejčastěji na místech, která nešla jinak zemědělsky obdělávat – na kopečcích s chudou půdou, skalnatými výchozy a balvany nebo na místech příliš podmáčených a nešla tedy obhospodařovat jinak než pastvou. Ovce, kozy, ale i krávy tu lidem ze vsi pásl obecní pastýř (říkalo se mu slouha), kterého platila obec. Po dlouhá staletí se tak z drah stala nejhezčí a nejpestřejší místa naší venkovské krajiny s obrovským množstvím motýlů. Dnes jsou taková místa dávno zarostlá a zapomenutá, schovávají se za místními názvy jako Dražky, Na drahách nebo U obecních drah.

Na vrančických drahách proběhlo slavnostní …
Obci Vrančice se spolu s Ochranou fauny ČR podařilo realizovat dlouholetý plán na obnovu obecních drah. Ta jsou dnes ukrytá v lese a dlouho zarůstala. Postupně byly odstraněny velké části dřevin a vytvořen světlý pastevní les s mokřady a tůněmi. V tůních se rozmnožují stovky žab, čolků, vážek a vodních brouků. Na prosvětlených místech poletují vzácní motýli - batolci duhoví, bělopásci dvouřadí nebo ostruháčci duboví. Po těžké práci bylo třeba otevření rezervace řádné oslavit a kozy, které se budou na úpravě rezervace dlouhodobě podílet, nemohly na oslavě chybět.

Obci Vrančice se spolu s Ochranou fauny …
Motýlí rezervace jsou neobyčejné kousky přírody. Kromě pastvy a výřezu dřevin, zajišťuje udržení ideálních podmínek pro motýly také mozaikovité kosení, pastva nebo hloubení tůní. V rezervacích se udržují květnaté stepi, křovinaté stráně, světlé lesy a vlhké louky. Díky šetrnému hospodaření zde přežívají organismy, které ze zemědělské krajiny a intenzivně obhospodařovaných lesů rychle mizí. Smí se tu ale provozovat mnohé lidské aktivity, které přírodě neškodí nebo jí dokonce prospívají – lidé sem chodí na procházky, jezdí na kole nebo na koni a dokonce na motorkách a čtyřkolkách. Všechny tyto lidské činnosti narušují půdní kryt a přispívají k pestrosti biotopů i druhové bohatosti rezervací!  Jedna z podobných ploch je dokonce na střelnici, jiné se nachází na místech bývalých šachet.
 
 
 

Motýlí rezervace jsou neobyčejné kousky …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Ondřej Sedláček

autor: jkDalší články

Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49) Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Do klání o nejkrásnější vánoční stromeček se přihlásilo celkem 61 jedliček, smrčků i boroviček. Který z nich byl ten "nej", určili naši čtenáři 16. února 2019   (12:02) Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Rodiče malého Tobiáška si převzali včera svou výhru v celoroční soutěži 16. února 2019   (09:31) Čeká nás slunečný víkend Čeká nás slunečný víkend Odpolední teploty budou stoupat až k 15 °C. 16. února 2019   (07:20) V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz