14. 12. svátek má Lýdie

MHD v Příbrami zdarma?

PR
17. září 2018   (19:53)
MHD v Příbrami zdarma?

MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení..


Než na tuto konkrétní otázku odpovím, řeknu něco obecného. Nic není zadarmo. Vždy se musí něčím platit. Někdy penězi, jindy pohodlím nebo třeba časem. Otázkou je, zda vynaložené prostředky odpovídají tomu, co jsme získali. V tomto případě hrajeme hru s vysokými kartami, a tak se pojďme trochu zamyslet.
Provozování MHD Příbram stojí ročně ročně cca 32 milionů Kč. Pokud tuto částku ponížíme o  tržby z jízdného, zbývá 21 milionů.  Touto částkou dotuje město ze společné kasy ty občany města, kteří MHD využívají. Znamená to tedy, že pokud bychom rezignovali na výběr jízdného, městská kasa by byla chudší o dalších 11 milionů Kč. Pokud kdokoli prohlásí, že jízdné by mělo být „zadarmo“, druhým dechem by měl říci, kde na to vezmeme.

To byla jedna strana mince. Nyní se podíváme na stranu druhou, která je o poznání optimističtější.

Pokud bychom zavedli MHD v Příbrami zdarma, bylo by to proti roční kartě, která by mohla být za symbolickou částku (dejme tomu 100 Kč) k vyzvednutí na Městském úřadě. Ti, kteří by si roční kartu nevyzvedli, platili by v autobuse plné jízdné. Zkušenosti z těch několika málo měst, kde jízdné „zdarma“ zavedli, je takové, že výběr z jízdného nezmizel úplně, ale snížil se cca na jednu polovinu. Ztráta pro město z výpadku jízdného by se tak snížila na cca 6 milionů Kč.

Od listopadu 2019 budou platit nové standardy kvality pro MHD Příbram. MHD bude atraktivnější. Existuje však důvodná obava, že to, co dnes vadí cestujícím v MHD Příbram nejvíc, tj. opožďování spojů, to nevymizí. Spíše naopak. Čím přetíženější budou komunikace města v ranních a odpoledních špičkách, tím častěji bude docházet ke zpožďování spojů, a to i v případě, že bychom měli ty nejvymazlenější autobusy na světě.

Zkrátka řečeno, zvýšení kvality autobusů nestačí. Je třeba použít další nástroje. Tím druhým nástrojem by skutečně mohla být nabídka MHD v Příbrami zdarma. Kvalita MHD a bezplatné jízdné, to jsou silně motivační impulsy, které by měly tlačit na větší využívání MHD v poměru k osobní automobilové dopravě. Otázkou zůstává, kde a čím nahradit výpadek v tržbách. Jsem přesvědčený, že to možné je, a to navýšením ploch s placeným parkováním na těch místech, která bezprostředně neslouží k parkování vozidel u obytných budov.
Město Tábor vybírá na parkovném 18 milionů korun ročně. Město Příbram pouhých 6 milionů, a to ještě za lamentování řidičů nad drahotou. Určitá rezerva tu je.
Ten, kdo „pohrdne“ MHD a bude nutně chtít dojet svým automobilem až do centra města, bude si muset připlatit. To je obecný trend všech větších měst, a ať se nám líbí nebo nelíbí, jedná se často o jedinou možnost jak zabránit dopravnímu kolapsu.
Rovnice řešící dnešní rébus je tato:
Kvalitní MHD + MHD zdarma + reorganizace parkování v Příbrami = Čistší město + hladší doprava + úspora v kapsách těch, co dají přednost MHD před osobní dopravou automobilem.
Pokud zkoncentrujeme síly tímto směrem, výše uvedená rovnice může platit od prosince 2019.
MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
starosta města Příbram

autor: Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram


Další články

Betlémské světlo dorazí na Svatou Horu těsně před Vánoci Betlémské světlo dorazí na Svatou Horu těsně před Vánoci I letos dorazí na Svatou Horu Betlémské světlo. 14. prosince 2018   (19:07) Brdská bardotka slaví 50 let provozu. V neděli bude k vidění na Dobříši Brdská bardotka slaví 50 let provozu. V neděli bude k vidění na Dobříši Bardotka se v rámci oslavy svých padesátin vydá na Dobříš. 14. prosince 2018   (16:44) V pondělí začnou platit parkovací zóny a parkovací automaty V pondělí začnou platit parkovací zóny a parkovací automaty Od pondělí bude třeba v některých částech Příbrami za parkování zaplatit. 14. prosince 2018   (14:20) Petr Sýkora: Mezi obyvateli Příbramska najdeme téměř 900 Dobrých andělů Petr Sýkora: Mezi obyvateli Příbramska najdeme téměř 900 Dobrých andělů Veškeré příspěvky dárců nadace Dobrý anděl odevzdává potřebným rodinám do posledního haléře 14. prosince 2018   (11:55) Děti si prožijí Vánoce již v sobotu Děti si prožijí Vánoce již v sobotu Koledy, pohádky, lití olova, zdobení perníčků, vánoční jarmark a pod rozsvíceným stromečkem dárečky. Taková bude sobota věnovaná dětem. 14. prosince 2018   (09:26) Aktuálně: Osobní auto narazilo do autobusu, skončilo převrácené na střeše Aktuálně: Osobní auto narazilo do autobusu, skončilo převrácené na střeše Zranění řidiče a dítěte osobního auta si vyžádala nehoda u Mníšku pod Brdy 14. prosince 2018   (08:11) AKTUÁLNĚ Aktuálně: Požár rodinného domu povolal hasiče Aktuálně: Požár rodinného domu povolal hasiče Na místo vyrážely záchranné složky 14. prosince 2018   (06:06) AKTUÁLNĚ Poslední farmářský trh proběhne v sobotu Poslední farmářský trh proběhne v sobotu Na náměstí 17. listopadu proběhne poslední farmářský trh v letošním roce. 13. prosince 2018   (19:06) Hygiena byla značně nespokojena s Restaurací u Jezírka Hygiena byla značně nespokojena s Restaurací u Jezírka Zde by to nebylo ani na párek v rohlíku. 13. prosince 2018   (16:40) Ceny benzinu a nafty ve středních Čechách nadále klesají Ceny benzinu a nafty ve středních Čechách nadále klesají Litr Naturalu 95 stojí na Příbramsku průměrně 32,94 koruny, litr nafty 33,29 koruny. 13. prosince 2018   (14:28)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz