19. 2. svátek má Patrik

MHD v Příbrami zdarma?

PR
17. září 2018   (19:53)
MHD v Příbrami zdarma?

MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení..


Než na tuto konkrétní otázku odpovím, řeknu něco obecného. Nic není zadarmo. Vždy se musí něčím platit. Někdy penězi, jindy pohodlím nebo třeba časem. Otázkou je, zda vynaložené prostředky odpovídají tomu, co jsme získali. V tomto případě hrajeme hru s vysokými kartami, a tak se pojďme trochu zamyslet.
Provozování MHD Příbram stojí ročně ročně cca 32 milionů Kč. Pokud tuto částku ponížíme o  tržby z jízdného, zbývá 21 milionů.  Touto částkou dotuje město ze společné kasy ty občany města, kteří MHD využívají. Znamená to tedy, že pokud bychom rezignovali na výběr jízdného, městská kasa by byla chudší o dalších 11 milionů Kč. Pokud kdokoli prohlásí, že jízdné by mělo být „zadarmo“, druhým dechem by měl říci, kde na to vezmeme.

To byla jedna strana mince. Nyní se podíváme na stranu druhou, která je o poznání optimističtější.

Pokud bychom zavedli MHD v Příbrami zdarma, bylo by to proti roční kartě, která by mohla být za symbolickou částku (dejme tomu 100 Kč) k vyzvednutí na Městském úřadě. Ti, kteří by si roční kartu nevyzvedli, platili by v autobuse plné jízdné. Zkušenosti z těch několika málo měst, kde jízdné „zdarma“ zavedli, je takové, že výběr z jízdného nezmizel úplně, ale snížil se cca na jednu polovinu. Ztráta pro město z výpadku jízdného by se tak snížila na cca 6 milionů Kč.

Od listopadu 2019 budou platit nové standardy kvality pro MHD Příbram. MHD bude atraktivnější. Existuje však důvodná obava, že to, co dnes vadí cestujícím v MHD Příbram nejvíc, tj. opožďování spojů, to nevymizí. Spíše naopak. Čím přetíženější budou komunikace města v ranních a odpoledních špičkách, tím častěji bude docházet ke zpožďování spojů, a to i v případě, že bychom měli ty nejvymazlenější autobusy na světě.

Zkrátka řečeno, zvýšení kvality autobusů nestačí. Je třeba použít další nástroje. Tím druhým nástrojem by skutečně mohla být nabídka MHD v Příbrami zdarma. Kvalita MHD a bezplatné jízdné, to jsou silně motivační impulsy, které by měly tlačit na větší využívání MHD v poměru k osobní automobilové dopravě. Otázkou zůstává, kde a čím nahradit výpadek v tržbách. Jsem přesvědčený, že to možné je, a to navýšením ploch s placeným parkováním na těch místech, která bezprostředně neslouží k parkování vozidel u obytných budov.
Město Tábor vybírá na parkovném 18 milionů korun ročně. Město Příbram pouhých 6 milionů, a to ještě za lamentování řidičů nad drahotou. Určitá rezerva tu je.
Ten, kdo „pohrdne“ MHD a bude nutně chtít dojet svým automobilem až do centra města, bude si muset připlatit. To je obecný trend všech větších měst, a ať se nám líbí nebo nelíbí, jedná se často o jedinou možnost jak zabránit dopravnímu kolapsu.
Rovnice řešící dnešní rébus je tato:
Kvalitní MHD + MHD zdarma + reorganizace parkování v Příbrami = Čistší město + hladší doprava + úspora v kapsách těch, co dají přednost MHD před osobní dopravou automobilem.
Pokud zkoncentrujeme síly tímto směrem, výše uvedená rovnice může platit od prosince 2019.
MHD v Příbrami zdarma, to není populismus, je to řešení.

Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Ing. Jindřich Vařeka
starosta města Příbram

autor: Ing. Jindřich Vařeka, starosta města Příbram


Další články

Prodloužení dálnice D4 se začne stavět nejdříve příští rok Prodloužení dálnice D4 se začne stavět nejdříve příští rok Podle původních předpokladů už měla být stavba zahájena. 19. února 2019   (06:14) Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Vydrží jarní počasí? Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď Únor bude nadprůměrně teplý 18. února 2019   (20:04) Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz