18. 2. svátek má Gizela

Kuřáci nebo opékání buřtíků?! Hasiči se včera potýkali se třemi požáry lesního porostu na Příbramsku

20. července 2018   (08:15)
Dalších 40 fotografií v galeriiKuřáci nebo opékání buřtíků?! Hasiči se včera potýkali se třemi požáry lesního porostu na Příbramsku

Bouřlivé diskuze na sociálních sítích vyvolal článek o použití dronu Policie ČR s ohledem na rozdělávání ohňů a táboření v CHKO. První tři příklady nezodpovědnosti a bezohlednosti se objevily hned ve čtvrtek v odpoledních a večerních hodinách.


Nedávno jsme na základě tiskové zprávy Policie ČR informovali o porušování zákonů a využívání techniky – dronu, pro prevenci v oblasti CHKO Brdy. Článek vyvolal řadu ohlasů, v mnoha případech zcela neuvážených a mimo téma. Řada z lidí se i s nechápavostí podivovala, proč je v lese zakázáno tábořit a rozdělávat ohně. Někteří jedinci věc hodnotili doslova jako „buzeraci“ a jiní zase navrhovali vytvářet tábořiště a nebo zákaz přehodnotit. První důvody, proč taková neuvážená řešení rozhodně NE!, máme již před sebou naservírované jako na talíři.

Včera se profesionální hasiči HZS Středočeského kraje ÚO Příbram nezastavili až do tmy. Ještě nebyl ani pomalu dořešen požár osobního vozidla za Trhovými Dušníky a již je operační vysílal k prvnímu požáru lesního porostu. Ty požáry byly celkem 3.

Nedávno jsme na základě tiskové zprávy Policie …
První výjezd jednotek do CHKO Brdy byl oznámen po 15. hodině v oblasti vrcholu Tok, který patří svými 865 metry nad mořem k známým brdským osmistovkám. Do velmi těžce přístupného terénu se příbramským vydali na pomoc dobrovolní hasiči z SDH Obecnice. Rozloha plochy, na které hořela a doutnala hrabanka, sice nebyla naštěstí velká, ale v situaci, která v tomto místě panuje, nebylo opravdu daleko k rozsáhlému lesnímu požáru. Ten by pravděpodobně část této oblasti citelně zasáhl. S běžným osobním nebo nákladním vozidlem můžete na cestu sem rovnou zapomenout a v místě hašení nebylo možné ani otáčení techniky. Hasiči museli pokračovat zpět na základnu lesní komunikací plnou balvanů a výmolů, mnohdy přerušenou vymletými koryty od dešťových přívalů.

K místu hašení museli hasiči od svých cisteren natáhnout více než 200 metrů délky hadic. Člověk ani nemusí mít příliš představivosti, aby mu došlo, že v případě potřeby většího množství vody by to s dopravou na místo bylo velmi složité. Pokud argumentujete tím, že by se požár uhasil vrtulníkem, pak jistě máte pravdu, že by pomohl, ale jednotlivá ohniska by se stejně musela dohašovat ručně. Příčina zahoření v tomto případě určena zatím nebyla, ale každému je nanejvýš jasné, že oheň sám nevznikl. Je tedy zřejmé, že se jednalo o odhozený nedopalek cigarety nějakého návštěvníka Brd a nebo o rozdělaný ohníček, protože si bylo potřeba opéci uzenky.

První výjezd jednotek do CHKO Brdy …
K druhému zásahu byly povolány jednotky z HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a JPOII Rožmitál pod Třemšínem po 17. hodině. Jednalo se opět o požár lesního porostu a hrabanky tentokrát na okraji lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy. I zde byla záhy dokončena lokalizace a následně po pravidelných kontrolách termokamerou byla dohašována další ohniska. Hasiči museli sáhnout i po krumpáčích a několik míst rozkopat, aby se dostala voda při hašení až k doutnajícím a hořícím kořenům i spodním vrstvám hrabanky. Je to to nejnebezpečnější, co lze v lese udělat. Zapálit si ohníček na hrabance a představovat si, že kruh udělaný z kamenů je naprosto dostačující a nic se nemůže stát. Opak je pravdou a mnohdy tak vyskočí další plameny až ve značné vzdálenosti od původního ohniska. V tomto případě hořela tráva, náletové dřeviny na okraji lesa a i zde byl terén naprosto vyschlý.

K druhému zásahu byly povolány jednotky z …
Stejně jako ve všech ostatních případech přálo hasičům štěstí v několika důležitých bodech: Nebyl žádný silnější vítr, ohně si vždy všiml nějaký pozornější chodec a udělal to nejsprávnější – informoval hasiče na tísňové lince a navedl je přímo k místu požáru a věc poslední – ve všech třech případech dovolil terén a vzdálenost, aby se dostala vozidla hasičů včas a na to správné místo.

Třetí výjezd, který hasičské jednotky ještě týž den absolvovaly, byl k zhruba okolo 20:30 nahlášenému požáru v prostoru vyhlídky na Malém Toku. Na toto místo  je příjezd o něco snazší, přestože i tento vrchol  má 844 metrů n.m. a je další brdskou osmistovkou. Nicméně z důvodu přepravy dřeva zde nedávno VLS, a.s. zpevnily stávající komunikaci, a proto je i dojezd hasičských aut významně zkrácen. Bohužel, k vyhlídce se lesním porostem nelze dostat. To znamená opět více než 100 metrů natažených hasičských hadic, aby se voda dostala až na místo požáru. Zde je nutno podotknout, že zde hasiči nebyli poprvé a několikrát se poblíž vrcholu objevila nová ohniště. Po jejich likvidaci se za čas objevila opět další, dokonce i dvě několik metrů od sebe. Zřejmě si některý návštěvník chtěl užít to vlastní a již dříve založené se mu z neznámých důvodů nelíbilo. Podobně tomu je i na vrcholu Malá Praha, kde byla nějakou dobu dvě ohniště ani ne dva metry od sebe. To rozumně uvažující průměrně inteligentní člověk mnohdy nepochopí, čeho jsou někteří návštěvníci lesů, nejen CHKO Brdy, schopni. Na místě události zasahovaly opět jednotky HZS Středočeského kraje ÚO Příbram a dobrovolní hasiči z JPOII Rožmitál pod Třemšínem¨, kteří hořící pařez u vyhlídky a oheň šplhající se po kořenech a hrabance od něho, úspěšně zlikvidovaly..

Stejně jako ve všech ostatních případech přálo …
Je jasné, že ani oheň na Malém Toku nevznikl sám od sebe, ale musel za tím stát člověk. V takto suchém období, kdy je les vyprahlý na troud, je to zcela nepochopitelné a hlavně neospravedlnitelné. Vrchol bezohlednosti a lhostejnosti, nejen k CHKO Brdy, ale k přírodě jako takové. Toto by snad ani zákony obsahovat nemusely, rozumná bytost chápe a vnímá, že rozdělat si oheň na hromadě dříví a doufat, že nechytne, je nanejvýš dětinské.
Stejně jako ve všech ostatních případech přálo hasičům štěstí v několika důležitých bodech: Nebyl žádný silnější vítr, ohně si vždy všiml nějaký pozornější chodec a udělal to nejsprávnější – informoval hasiče na tísňové lince a navedl je přímo k místu požáru a věc poslední – ve všech třech případech dovolil terén a vzdálenost, aby se dostala vozidla hasičů včas a na to správné místo.

Jak se zdá, je použití nejen dronu, časté kontroly ze strany Policie ČR, VLS, a.s. a Správy CHKO rovněž žádoucí a jen by měly být intenzivnější i častější. Rovněž by se i takové případy porušování pravidel chování a zákonů, měla přísněji a nekompromisněji trestat. Rada, domluva a nebo objasnění zákona je, jak se zdá, pro někoho hůře pochopitelné. Jednou by se nám tak mohlo přihodit, že místo krásných lesů a zelených mýtin, bude v části Brd jen černá spálená zapáchající země bez života….

O použití dronu a nepovoleném táboření i ohničcích v lese jsme psali v článku: Drony odhalily tábořiště v chráněné oblasti

Je jasné, že ani oheň na Malém Toku nevznikl …

Fotogalerie

Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) () Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (1) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (2) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (3) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (4) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (5) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (6) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (7) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (8) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (9) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (10) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (11) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (12) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (13) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (14) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (15) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (16) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (17) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (18) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (19) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (20) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (21) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (22) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (23) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (24) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (25) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (26) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (27) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (28) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (29) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (30) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (31) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (32) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (33) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (34) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (35) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (36) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (37) Požár v CHKO Brdy, oblast vrchol Tok (865 m) (38) Požár okraje lesa mezi obcemi Nesvačily a Strýčkovy (39)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Foto: mip
Info: HZS Středočeského kraje - tiskový mluvčí kpt. Mgr. Vladimíra Kereková

autor: mipDalší články

Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIE Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Kraj zřídil fond pro malé obce, má pomoci spolufinancovat dotační projekty Ve fondu bude k dispozici 50 milionů korun. 17. února 2019   (09:17) Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty Zlín proti Příbrami přišel o body, jako Baťa o boty 1.FK Příbram – FC FASTAV Zlín 3:2 (1:1) V sobotu 16. února přivítala ve 21. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce „Baťův“ Zlín. 17. února 2019   (07:00) Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz