20. 1. svátek má Ilona

Kuny atakují rodinné domy

9. listopadu 2018   (14:49)
Kuny atakují rodinné domy

V okolí Příbrami se množí stížnosti obyvatel rodinných domů na nechtěné podnájemníky.


Kuna skalní se zcela přizpůsobila životu v blízkosti lidí. Setkat se s ní můžete nejen na vesnici, ale i v centru měst, kde se živí potkany, holuby i odpadky. Stížnosti na přítomnost nezvaného hosta v domě se množí právě v tomto ročním období.

„Zase jsem celou noc nespala. Kuna se nám dostala do podbití střechy, dupe, škrábe. Na půdě to strašně smrdí, ale přímo přes půdu neběhá, abychom mohli nalíčit past, museli bychom podbití rozebrat. Sousedovi se podařilo ji vyfotit, leze mu do auta,“ stěžuje si na přítomnost kuny obyvatelka Sádku. Není jediná, kdo řeší podobný problém. „Nám na Hájích už rozebrala izolaci, teď kouše kabely,“ přidává se paní Zdena.

„Matky na podzim vyhánějí odrostlá mláďata ze svého teritoria, ta hledají nový životní prostor, a proto se v tomto období každoročně množí stížnosti na kuny. V tuhle dobu by mohly zafungovat plašiče, doporučuje se také nechat na místě puštěné rádio nebo nějaké pachové stopy jako vlasy apod. Obvykle to působí pouze dočasně, ale mláďata to může donutit hledat místo k bydlení jinde. Důležité je prostě nedat kunám šanci a zabezpečit objekt tak, aby se jim nepodařilo vlézt dovnitř,“ radí Karel Chocholoušek, zaměstnanec Ochrany fauny ČR, kam se můžete obrátit i pro další konkrétní rady na telefonní číslo 603 259 902.

Kuna je velice chytrá, zahlédnout se vám ji podaří jen výjimečně. O její přítomnosti se však můžete přesvědčit díky pobytovým znamením, která za sebou zanechává. Trus a zbytky potravy ji bezpodmínečně usvědčí.
 

Kuna skalní se zcela přizpůsobila životu …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem FK Baník Sokolov - 1.FK Příbram 1:4 (1:1). V sobotu 19. ledna na hřišti ve Vejprnicích hráči 1.FK sehráli přípravné utkání proti druholigovému Sokolovu. 19. ledna 2019   (17:35) Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Zjištovali jsme cenu v příbramských velkých řetězcích. V akci je koupíte i o deset korun levněji. Ceny podle ekonomů dále porostou. 19. ledna 2019   (14:46) V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor Utíkala jsem, padla k zemi a zase utíkala. A modlila se.... Tak začíná jeden z dalších příběhů pamětníků těžké doby minulého století. Tentokrát přináší Paměť národa příběh ženy z Příbrami. 19. ledna 2019   (12:10) Dobříš od února mění systém svozu odpadů Dobříš od února mění systém svozu odpadů Změna se prozatím netýká bytových domů a paneláků. 19. ledna 2019   (09:26) Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Zajímají vás nadpřirozené jevy? Manželé Charvátovi, kteří se celoživotně zabývají paranormálními jevy, zavítali do redakce. 19. ledna 2019   (07:12) ROZHOVOR Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram 18. ledna 2019   (18:37) Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Od léta nabídne návštěvníkům Brd služby informačního střediska 18. ledna 2019   (15:17) Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Rok 2018 představoval pro muzeum již dvanáctou sezonu, kdy si tuto národní kulturní památku prohlédlo více než 100.000 návštěvníků. Už 40 let je jeho nedílnou součástí současný ředitel Josef Velfl. Co chystá na letošní rok? 18. ledna 2019   (12:50) ROZHOVOR Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Složky IZS zasahují u železničního neštěstí na Příbramsku 18. ledna 2019   (10:27) AKTUÁLNĚ Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Silnice je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností 18. ledna 2019   (10:12) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz