20. 1. svátek má Ilona

Jiřina Humlová: Povolební jednání v Příbrami

6. listopadu 2018   (11:29)
Jiřina Humlová: Povolební jednání v Příbrami

"Úmyslně jsem svoji reakci odložila až po schválení vedení města, protože jsem nechtěla diskuzi nadále vyhrocovat."


Nemívám ve zvyku se zapojovat do různých mediálních diskuzí. Ale to, co se v Příbrami odehrávalo po zveřejnění stanoviska vítěze komunálních voleb v Příbrami hnutí ANO o jejich představě vytvoření rady jako pracovního orgánu na základě širokého zastoupení subjektů zvolených do zastupitelstva, zejména na stránkách Příbramsko.eu, mě nutí, abych alespoň na některé příspěvky z této diskuze reagovala. Úmyslně jsem svoji reakci odložila až po schválení vedení města, protože jsem nechtěla diskuzi nadále vyhrocovat.
 
 
A jako právník začnu zcela netradičně, a sice citacemi ze zákona č. 128/2000 Sb., obecní zřízení (dále jen zákon o obcích). V § 69 odst. 2 se uvádí slib zastupitele: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě v zájmu města a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.“ A v odst. 4 téhož paragrafu se pak uvádí: „Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazy.“ Mě z toho vyplývá, že návrh hnutí ANO byl zcela v souladu s těmito zákonnými ustanoveními. A věřte tomu, že v celém zákonu o obcích nenajdete žádnou zmínku o vytváření jakýchkoliv koalicí. Vytváření koalicí je politická realita, která však funguje zcela mimo zákon o obcích, pouze na základě principu občanského práva, že co není zakázáno, je dovoleno. To však neznamená, že v některých případech by dokonce koaliční dohoda, pokud by zavazovala zastupitele, jak musí hlasovat, nebyla v rozporu s výše citovaným § 69 odst. 4 zákona o obcích.
 
Myslím si, že část diskuze vyvolal podle mého názoru trochu nešťastný termín, který použil Ing. Vařeka, „nepolitická politika“. Obsahovému vyjádření návrhu ANO by spíše svědčil termín „nestranická politika“, tedy politika, která se řídí místními podmínkami, a ne stranickými závazky.
 
Musím říci, že jsem až do příspěvku p. „IT“ netušila, že v Příbrami budeme řešit takové otázky, jako je členství ČR v NATO, zdanění církevních náhrad nebo zahraniční politika. A neustálé se vracení do historie, jak ho předvedli přispěvatelé  Ondřej Vaníček, Josef Vacek nebo Martin Šálek komentovat nebudu. Jen bych jim ráda položila otázku. Můžete odpovědět, kolik ulic bude díky vracení se do historie opraveno, kolik bude postaveno bytů nebo kolik dětí  bude posláno na školu v přírodě nebo na lyžařský výcvik? Myslím, že odpověď zní: nula. Nechme už konečně historii historikům, tedy těm opravdovým, kteří ji zkoumají v kontextu všech okolností, a ne pseudohistoriků, kteří si vyberou vždycky jen to, co se jim hodí, a ostatní skutečnosti jednoduše ignorují, a v rámci komunální politiky řešme otázky spojené s každodenním životem ve městě. A protože mám Příbram ráda a nikdy jsem jinde nežila, chci se na zlepšování života ve městě podílet. Mimochodem, je to moje ústavní právo. A útok na Mgr. Potůčkovou, jakou má kvalifikaci, považuji za opravdu ubohý, protože jako celoživotní učitelka se určitě kvalifikací ve školských otázkách vyrovná Mgr. Švendovi, a navíc pro funkci zastupitele žádná kvalifikace předepsána není.
 
KSČM je neustále tzv. „demokratickými“ stranami poučována o tom, co je a co není demokratické. Pokud však prý ODS a TOP 09 nesmějí s KSČM spolupracovat, protože by jinak jejich místní organizace byla zrušena podle stanov (a v neděli 4.11.2018 to potvrdil předseda ODS Fiala v pořadu Otázky Václava Moravce, a ještě to chválil jako vrchol demokracie), vychází mi z toho, že vlastně nejsou tyto jejich organizace svéprávné. A děsí mě představa, že by jim mohl někdo z ústředí mluvit do toho, jak mají v Příbrami hlasovat při řešení konkrétního problému. Doufejme, že pragocentrismus těchto stran končí při hlasování o radě. Co si mám myslet o postavení Pirátské strany, mi už vůbec není jasné. Mají skutečně zákaz spolupracovat nejen s KSČM, ale i  s ANO? A jak to jde dohromady s chlubením se jejich předsedy Bartoše, že u nich vše vychází zespoda. Závěry, ať si udělá každý sám.
 
Na závěr jsem si ponechala své stanovisko k TOP 09. Ještě dnes vidíme na jejich bilbordech heslo slušně a poctivě. Nevím, jaké mají představy o slušnosti a poctivosti, ale já rozhodně za slušné a poctivé nepovažuji politické vydírání, ke kterému přistoupili ve snaze si vynutit pokračování předchozí koalice s funkcí místostarosty. A rozhodně není slušné, když mě Mgr. Švenda telefonicky vyzval k jednání a pak neměl ani tolik slušnosti a troufnu si říct i odvahy, aby mi alespoň poslal SMS, že žádné jednání nebude. Obracel se on na mě, ne já na něho. A pokud jde o zásluhy Mg. Švendy v minulém volebním období, vyzývám tímto Mgr. Švendu, aby odpověděl na dotaz, který mu asi před půl rokem položil zastupitel Petr Větrovský, co pro město udělal, a na který odpověděl, že se bude zpovídat svým voličům. Nejsem jeho volič, a přesto bych se i já ráda dověděla, co pro město udělal. A nemám tím na mysli plnění pracovních povinností uvolněného místostarosty při projednávání projektů, předložených někým jiným. Pro neznalé věci upozorňuji, že mluvím o projektu Dvořákovo Příbramsko, se kterým přišla Mgr. Albína Houšková, tehdejší programová ředitelka Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, a Mgr. Švenda pak v rámci plnění funkce místostarosty projednával jeho realizaci, mimo jiné i se mnou a s Mgr. Králem, protože znal náš vztah k vážné hudbě, a i díky tomu byl projekt Dvořákova Příbramska v zastupitelstvu schválen bez sebemenších problémů.
 
Konečně mi dovolte repliku k činnosti KSČM v Příbrami. Již více než 20 let zajišťujeme pro občany města, a nejen pro ně, bezplatnou právní poradnu, která je dosti hojně využívána. Co pro občany města bezplatně zajišťujete vy spravedliví, kteří nás neustále kádrujete? Zdůrazňuji bezplatně. Na Vaši odpověď si ráda počkám.
 
 
 
Mgr. Jiřina Humlová
zastupitelka města Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Jiřina Humlová zastupitelka města Příbram

autor: topDalší články

Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem FK Baník Sokolov - 1.FK Příbram 1:4 (1:1). V sobotu 19. ledna na hřišti ve Vejprnicích hráči 1.FK sehráli přípravné utkání proti druholigovému Sokolovu. 19. ledna 2019   (17:35) Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Zjištovali jsme cenu v příbramských velkých řetězcích. V akci je koupíte i o deset korun levněji. Ceny podle ekonomů dále porostou. 19. ledna 2019   (14:46) V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor Utíkala jsem, padla k zemi a zase utíkala. A modlila se.... Tak začíná jeden z dalších příběhů pamětníků těžké doby minulého století. Tentokrát přináší Paměť národa příběh ženy z Příbrami. 19. ledna 2019   (12:10) Dobříš od února mění systém svozu odpadů Dobříš od února mění systém svozu odpadů Změna se prozatím netýká bytových domů a paneláků. 19. ledna 2019   (09:26) Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Zajímají vás nadpřirozené jevy? Manželé Charvátovi, kteří se celoživotně zabývají paranormálními jevy, zavítali do redakce. 19. ledna 2019   (07:12) ROZHOVOR Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram 18. ledna 2019   (18:37) Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Od léta nabídne návštěvníkům Brd služby informačního střediska 18. ledna 2019   (15:17) Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Rok 2018 představoval pro muzeum již dvanáctou sezonu, kdy si tuto národní kulturní památku prohlédlo více než 100.000 návštěvníků. Už 40 let je jeho nedílnou součástí současný ředitel Josef Velfl. Co chystá na letošní rok? 18. ledna 2019   (12:50) ROZHOVOR Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Složky IZS zasahují u železničního neštěstí na Příbramsku 18. ledna 2019   (10:27) AKTUÁLNĚ Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Silnice je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností 18. ledna 2019   (10:12) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz