18. 11. svátek má Romana

Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

ROZHOVOR
18. října 2018   (09:01)
Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

Starosta Ing. Vařeka odpověděl na naše otázky pěkně zostra.


Jednání, která probíhají na radnici po komunálních volbách, jsou zřejmě překvapivá a plná zvratů. Na nejčerstvější informace o tom, kdo bude řídit naše město jsme se zeptali opět starosty Ing. Jindřicha Vařeky:


Předvolební čas je určitě náročný, vy jste se však přiznal k bezesným nocím po volbách, jak se vyvíjela a vyvíjí koaliční jednání? Už se vám spí lépe?

Díky za otázku, nespí. Demokratické strany se mne snaží odnaučit víře v demokracii. Demokracie je krásná věc, jen povětšinou není zrovna vhodná chvíle na její aplikaci. Jako na potvoru tomu vždy něco brání.
 
Byl jste vývojem povolebních jednání zaskočen?

Do jisté míry jsem zaskočen byl. Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější a čerta starého záleží na tom, jaký kdo je. Stranická příslušnost je nade vše.
 
Při sestavování Rady města jste se vzdali většinového zastoupení. Jako první jste oslovili TOP 09 s nabídkou dvou křesel, po jejím odmítnutí jste přišli s nabídkou široké koalice a oslovili jste Piráty, Příbramáky pro Příbram, KSČM a ODS. Kladné stanovisko jste obdrželi od Mgr. Humlové (KSČM) a od paní Mgr. Vesecké (Příbramáci pro Příbram). Máte již vyjádření ostatních?

Situace se od chvíle přednesení našeho až příliš velkorysého návrhu na vytvoření široké koalice změnila. Tři parlamentní strany odmítly nabídku na spolupráci s tím, že jedno místo v Radě poskytnuté zastupitelce za KSČM je vykládáno jako koalice, do které nemohou vstoupit. Věcná námitka poukazující na to, že paní Mgr. Humlová je uznávaným odborníkem na pozemkové právo, a že v minulosti častokráte dokázala při jednáních zastupitelstva správně poukázat na právní nesrovnalosti, nebyla vzata do úvahy.
V následné mediální bouři to vypadalo tak, že obsazením tohoto jednoho ryze pracovního místa zástupcem strany se třetím nejsilnějším mandátem, bude spuštěn proces kolektivizace zemědělství v Příbrami.
Nejrozumněji se v nastalém chaosu zachovala sama paní Mgr. Humlová, která se rozhodla odblokovat situaci tím, že oznámila, že za těchto okolností na místě radní netrvá. Zastupitelé za ANO mohli proto opětovně oslovit zbylé politické subjekty vyjma Pirátů, kteří nemají doporučeno vstupovat do spolupráce ani s ANO.
Příbramáci pro Příbram a ODS nabídku na místo v Radě města již přijali, zatímco jednání s TOP 09 teprve proběhne.
 
Uvedl jste, že Šance pro Příbram se proti spolupráci s hnutím ANO ihned po volbách ostře vymezila. Uvedl Mgr. Král důvod, proč odmítá spolupráci se stranou, kterou voliči jednoznačně preferovali?

Zdůvodnění Šance je možné nalézt na jejich stránkách. Píše se tam cosi o tričkách a demokracii nebo tak něco.
 
Volby ukázaly, že lidé oceňují politiky spíše podle činů než podle jejich příslušnosti k politické straně, kde je tedy zakopaný pes?

Úkolem politiků je vytvářet problémy a následně komplikovaně hledat jejich řešení jenom proto, aby mohla být nakonec přijata úplně špatná rozhodnutí. Občané se naštěstí chovají rozumněji. Pravý politik se nikdy nenaučí jednat svižně, protože to by byl sám proti sobě.

Také jste uvedl, že zastupitelé za ANO nechtějí zneužívat supersilného mandátu a nehodlají v zastupitelstvu hlasovat jednotně dle dohod ukutých v zákulisí. Nehrozí, že by tak práce zastupitelstva byla méně konstruktivní a pomalejší?

Nemyslím si, že to nejhorší zastupitelstvo, které máme před sebou, by mohlo být horší, než to nejlepší zastupitelstvo z těch, která máme za sebou. Myslím si to proto, že počet deviantních politiků tohoto zastupitelstva se oproti tomu minulému snížil přímo násobně.
 
Kdy se bude konat ustavující zastupitelstvo a jak fungují radnice v této době relativního „bezvládí“?

Zatím to vypadá tak, že ustavující jednání zastupitelstva by se mohlo konat 5. listopadu 2018.  Do té doby bude svoje povinnosti i nadále vykonávat současná (stará) rada města, takže žádné bezvládí nehrozí.
 
Které problémy klepou na dveře a přijdou na pořad dne ihned, jak se noví zastupitelé a radní usadí do svých křesel?

V posledních dnech se často dostává na přetřes otázka průniku volebních programů jednotlivých stran. Já v tom až tak velký problém nevidím, protože na 80% toho, co se musí udělat, se můžeme dohodnout napříč celým politickým spektrem za jedno odpoledne. Uvedu namátkou: křižáky, rekonstrukce Milínské, kanalizace Lazec – Kozičín, nezbytné investice do zimního stadionu, parkování po celém městě atd.  Projekty na tyto akce jsou před dokončením. Zastupitelé budou také muset zaujmout jasný postoj k rekonstrukci aquaparku. O zbylých 20% je správné vyvolat širokou diskuzi.
Práce je moc a už je načase se do ní pustit. Schopní a odhodlaní lidé jsou zakleknuti v blocích. Teď už jen projít lapálií s ustavením nové rady a startujeme.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Do dražby jste vložili více než 30 000 Do dražby jste vložili více než 30 000 Spolek Radost Příbramáčkům se stal komunitou sdružující lidi s dobrým srdcem z celého regionu. 18. listopadu 2018   (09:02) Skatepark a workout by se mohl v budoucnu osvětlit solárními lampami Skatepark a workout by se mohl v budoucnu osvětlit solárními lampami Vše bude záležet na financích a zkušenostech s obdobnými lampami v areálu Nového rybníka. 18. listopadu 2018   (06:55) Proč slavíme 17. listopad jako státní svátek? Proč slavíme 17. listopad jako státní svátek? Za datem 17. listopadu stojí dvě významné historické události. 17. listopadu 2018   (19:30) Aktuálně: Nehoda tří aut zastavila provoz, mezi zraněnými je těhotná žena Aktuálně: Nehoda tří aut zastavila provoz, mezi zraněnými je těhotná žena Silnice je po dopravní nehodě zcela uzavřena. 17. listopadu 2018   (18:03) AKTUÁLNĚ Borovice na náměstí 17. listopadu už je připravena Borovice na náměstí 17. listopadu už je připravena Letošní adventní čas začíná v neděli 2. prosince. 17. listopadu 2018   (15:46) Na zabijačkových hodech prodejci netratili Na zabijačkových hodech prodejci netratili Na včerejší akci se prodaly stovky kilogramů jitrnic a jelítek. Prodejci byli poptávkou zaskočeni. 17. listopadu 2018   (13:01) I přes mrazivé počasí probíhají Farmářské trhy na Hořejší Oboře I přes mrazivé počasí probíhají Farmářské trhy na Hořejší Oboře Ani mrazivé ráno neodradilo stánkaře a kupující. 17. listopadu 2018   (10:44) FOTO Přijeďte si pro adrenalin do Školy smyku Přijeďte si pro adrenalin do Školy smyku Zda si zachováte v adrenalinové situaci chladnou hlavu, si můžete přijet vyzkoušet i vy. 17. listopadu 2018   (09:01) Zdejší pizzerie mají dalšího konkurenta Zdejší pizzerie mají dalšího konkurenta Do konce listopadu dostanete ke každé pizze do krabice plechovku Coca-Coly. Rozvážka je zdarma. 17. listopadu 2018   (07:12) PR Aktuálně: Náraz do stromu zdemoloval Volkswagen k nepoznání, řidička je v péči lékařů Aktuálně: Náraz do stromu zdemoloval Volkswagen k nepoznání, řidička je v péči lékařů Provoz je momentálně omezen u Nové Vsi pod Pleší, kde havarovala po čelním nárazu do stromu řidička Volkswagenu 16. listopadu 2018   (20:58) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz