20. 1. svátek má Ilona

Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

ROZHOVOR
18. října 2018   (09:01)
Jindřich Vařeka: Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější

Starosta Ing. Vařeka odpověděl na naše otázky pěkně zostra.


Jednání, která probíhají na radnici po komunálních volbách, jsou zřejmě překvapivá a plná zvratů. Na nejčerstvější informace o tom, kdo bude řídit naše město jsme se zeptali opět starosty Ing. Jindřicha Vařeky:


Předvolební čas je určitě náročný, vy jste se však přiznal k bezesným nocím po volbách, jak se vyvíjela a vyvíjí koaliční jednání? Už se vám spí lépe?

Díky za otázku, nespí. Demokratické strany se mne snaží odnaučit víře v demokracii. Demokracie je krásná věc, jen povětšinou není zrovna vhodná chvíle na její aplikaci. Jako na potvoru tomu vždy něco brání.
 
Byl jste vývojem povolebních jednání zaskočen?

Do jisté míry jsem zaskočen byl. Probudil jsem se v době, kdy jsou si opět někteří rovnější a čerta starého záleží na tom, jaký kdo je. Stranická příslušnost je nade vše.
 
Při sestavování Rady města jste se vzdali většinového zastoupení. Jako první jste oslovili TOP 09 s nabídkou dvou křesel, po jejím odmítnutí jste přišli s nabídkou široké koalice a oslovili jste Piráty, Příbramáky pro Příbram, KSČM a ODS. Kladné stanovisko jste obdrželi od Mgr. Humlové (KSČM) a od paní Mgr. Vesecké (Příbramáci pro Příbram). Máte již vyjádření ostatních?

Situace se od chvíle přednesení našeho až příliš velkorysého návrhu na vytvoření široké koalice změnila. Tři parlamentní strany odmítly nabídku na spolupráci s tím, že jedno místo v Radě poskytnuté zastupitelce za KSČM je vykládáno jako koalice, do které nemohou vstoupit. Věcná námitka poukazující na to, že paní Mgr. Humlová je uznávaným odborníkem na pozemkové právo, a že v minulosti častokráte dokázala při jednáních zastupitelstva správně poukázat na právní nesrovnalosti, nebyla vzata do úvahy.
V následné mediální bouři to vypadalo tak, že obsazením tohoto jednoho ryze pracovního místa zástupcem strany se třetím nejsilnějším mandátem, bude spuštěn proces kolektivizace zemědělství v Příbrami.
Nejrozumněji se v nastalém chaosu zachovala sama paní Mgr. Humlová, která se rozhodla odblokovat situaci tím, že oznámila, že za těchto okolností na místě radní netrvá. Zastupitelé za ANO mohli proto opětovně oslovit zbylé politické subjekty vyjma Pirátů, kteří nemají doporučeno vstupovat do spolupráce ani s ANO.
Příbramáci pro Příbram a ODS nabídku na místo v Radě města již přijali, zatímco jednání s TOP 09 teprve proběhne.
 
Uvedl jste, že Šance pro Příbram se proti spolupráci s hnutím ANO ihned po volbách ostře vymezila. Uvedl Mgr. Král důvod, proč odmítá spolupráci se stranou, kterou voliči jednoznačně preferovali?

Zdůvodnění Šance je možné nalézt na jejich stránkách. Píše se tam cosi o tričkách a demokracii nebo tak něco.
 
Volby ukázaly, že lidé oceňují politiky spíše podle činů než podle jejich příslušnosti k politické straně, kde je tedy zakopaný pes?

Úkolem politiků je vytvářet problémy a následně komplikovaně hledat jejich řešení jenom proto, aby mohla být nakonec přijata úplně špatná rozhodnutí. Občané se naštěstí chovají rozumněji. Pravý politik se nikdy nenaučí jednat svižně, protože to by byl sám proti sobě.

Také jste uvedl, že zastupitelé za ANO nechtějí zneužívat supersilného mandátu a nehodlají v zastupitelstvu hlasovat jednotně dle dohod ukutých v zákulisí. Nehrozí, že by tak práce zastupitelstva byla méně konstruktivní a pomalejší?

Nemyslím si, že to nejhorší zastupitelstvo, které máme před sebou, by mohlo být horší, než to nejlepší zastupitelstvo z těch, která máme za sebou. Myslím si to proto, že počet deviantních politiků tohoto zastupitelstva se oproti tomu minulému snížil přímo násobně.
 
Kdy se bude konat ustavující zastupitelstvo a jak fungují radnice v této době relativního „bezvládí“?

Zatím to vypadá tak, že ustavující jednání zastupitelstva by se mohlo konat 5. listopadu 2018.  Do té doby bude svoje povinnosti i nadále vykonávat současná (stará) rada města, takže žádné bezvládí nehrozí.
 
Které problémy klepou na dveře a přijdou na pořad dne ihned, jak se noví zastupitelé a radní usadí do svých křesel?

V posledních dnech se často dostává na přetřes otázka průniku volebních programů jednotlivých stran. Já v tom až tak velký problém nevidím, protože na 80% toho, co se musí udělat, se můžeme dohodnout napříč celým politickým spektrem za jedno odpoledne. Uvedu namátkou: křižáky, rekonstrukce Milínské, kanalizace Lazec – Kozičín, nezbytné investice do zimního stadionu, parkování po celém městě atd.  Projekty na tyto akce jsou před dokončením. Zastupitelé budou také muset zaujmout jasný postoj k rekonstrukci aquaparku. O zbylých 20% je správné vyvolat širokou diskuzi.
Práce je moc a už je načase se do ní pustit. Schopní a odhodlaní lidé jsou zakleknuti v blocích. Teď už jen projít lapálií s ustavením nové rady a startujeme.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem Hattrick Ibrahima Keity stanovil jasnou výhru nad Sokolovem FK Baník Sokolov - 1.FK Příbram 1:4 (1:1). V sobotu 19. ledna na hřišti ve Vejprnicích hráči 1.FK sehráli přípravné utkání proti druholigovému Sokolovu. 19. ledna 2019   (17:35) Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Brambory jsou nejdražší za skoro šest let. Kolik stojí v Příbrami? Zjištovali jsme cenu v příbramských velkých řetězcích. V akci je koupíte i o deset korun levněji. Ceny podle ekonomů dále porostou. 19. ledna 2019   (14:46) V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor V rámci projektu Příběhy 20. století se objevilo i jméno Magdaleny Toufarové z Březových Hor Utíkala jsem, padla k zemi a zase utíkala. A modlila se.... Tak začíná jeden z dalších příběhů pamětníků těžké doby minulého století. Tentokrát přináší Paměť národa příběh ženy z Příbrami. 19. ledna 2019   (12:10) Dobříš od února mění systém svozu odpadů Dobříš od února mění systém svozu odpadů Změna se prozatím netýká bytových domů a paneláků. 19. ledna 2019   (09:26) Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Rozhovor: Co se děje po životě? Kam směřuje duše zemřelého? Zajímají vás nadpřirozené jevy? Manželé Charvátovi, kteří se celoživotně zabývají paranormálními jevy, zavítali do redakce. 19. ledna 2019   (07:12) ROZHOVOR Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nemocných s infekcí dýchacích cest ve středních Čechách přibylo Nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram 18. ledna 2019   (18:37) Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Lesní správa VLS v Obecnici prošla rekonstrukcí Od léta nabídne návštěvníkům Brd služby informačního střediska 18. ledna 2019   (15:17) Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí. Padne rekord i letos? Nakročeno akcemi má Rok 2018 představoval pro muzeum již dvanáctou sezonu, kdy si tuto národní kulturní památku prohlédlo více než 100.000 návštěvníků. Už 40 let je jeho nedílnou součástí současný ředitel Josef Velfl. Co chystá na letošní rok? 18. ledna 2019   (12:50) ROZHOVOR Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Aktuálně: Vlak srazil ženu, na místě zemřela Složky IZS zasahují u železničního neštěstí na Příbramsku 18. ledna 2019   (10:27) AKTUÁLNĚ Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Aktuálně: Na zledovatělé silnici havaroval autobus Silnice je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností 18. ledna 2019   (10:12) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz