18. 2. svátek má Gizela

Jindřich Vařeka: Letošní rozpočet počítá s masivním posílením investic, které si můžeme dovolit

31. ledna 2019   (07:59)
Jindřich Vařeka: Letošní rozpočet počítá s masivním posílením investic, které si můžeme dovolit

Starosta města se vyjadřuje ke schválenému rozpočtu


Námitky k  námitkám ...

Začnu odzadu tím, že se pokusím vyrovnat se s námitkami oponentů letošního rozpočtu města Příbram, tak jak jsem je zaznamenal.

„Rozpočet je vysoce deficitní a bude nám ukrajovat z toho, co jsme v minulých letech našetřili“

Letošní rozpočet plánuje schodek ve výši 87,1 milionu Kč. V roce 2017 byl plánován schodek 87, 6 milionu a v roce 2018 činil plánovaný schodek 88 mil. Kč. Výsledkem těchto plánovaných schodků je to, že za poslední čtyři roky vzrostl zůstatek na účtech města z nuly na současných 212 milionů korun a dalších 37 milionů je našetřeno na účtech fondů. Tím je myslím tato námitka vyřízena.

Na vysvětlenou dodávám, že hlavní příčiny toho, proč i přes schodkové rozpočty peníze na účtech města takovým tempem přibývají, jsou tyto: Rozpočet nesmí počítat (a proto ani nepočítá) s příjmy z těch dotací, které nejsou již zasmluvněny. Jenom v této položce tak dochází k podhodnocení příjmů ve výši 60 mil. Kč. Druhým důvodem je to, že zdaleka ne všechny plánované investiční akce se podaří v daném kalendářním roce dotáhnout až do finále. Třetím faktorem je velmi opatrný kalkul na straně příjmů.

„Byrokratické náklady se mají oproti skutečnosti roku 2018 zvýšit o 16,5%“

Nevím přesně, co se byrokratickými náklady rozumí, ale je pravdou, že počet úředníků se oproti stavu z doby před rokem zvýšil o 6. Ten, kdo nesedí na radnici, nemůže vidět do detailů a nemůže proto ani vědět, že z oněch 6-ti plánovaných úředníků „navíc“ je 5 z nich hrazeno z velké části z dotací, anebo z navýšeného příspěvku státu na platy úředníků vykonávajících výkon státní správy. Tím jediným skutečným (rozuměj nekrytým) navýšením nákladů způsobeným navýšením počtu úředníků, je funkce „sadaře“. Můžeme samozřejmě polemizovat s tím, zda jedna odborná síla mající na starosti dohled nad udržováním a tvorbou městské zeleně představuje či nepředstavuje marný výdaj.

Zkrátka a dobře, mandatorní výdaje je třeba držet na vodítku, což se zatím jakž takž daří.

A nyní krátce k rozpočtu samotnému.
Rozpočet míří v zásadě dvěma směry. Jeho prvotní charakteristikou je masivní posílení investic cílených především do infrastruktury města. Chodníky, silnice, parkování, ale také opravy nemovitostí v majetku města.

Bez velké nadsázky je možno tento rozpočet nazvat také rozpočtem pirátským, neboť rozpočet odboru IT posílený o 24 milionů, to je skutečně mimořádná věc. Je myslím na místě také poznamenat, že projekt „Obnova technologického centra a modernizace informačního systému“, jehož úkolem je zlepšit efektivitu úřadu a přiblížit se občanům se připravuje již třetím rokem. Tento výdaj bude z veliké části kryt dotacemi ze státního rozpočtu.

Dalo by se napsat ještě mnohé a možná bude stát za to vrátit se k tomuto tématu v dalším článku a vyjmenovat alespoň ty největší investiční akce, které máme v Příbrami před sebou. Musím však již spět k závěru, a proto ještě touto cestou zasílám opozici svůj dík za jednomyslnou podporu letošního rozpočtu. Je to zavazující, a jak říká klasik, „věřím, že důvěru ve mne kladenou, nezklamete“ :-).

Jindřich Vařeka - starosta města

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz