16. 2. svátek má Ljuba

Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes

14. července 2018   (07:05)
Dalších 27 fotografií v galeriiDuch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes

Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný více jak 449 let


Jak by to asi vypadlo, když by se nerozhodl postavit Karel IV. hrad Karlštejn a hrad Vrškamýk by kvůli tomu nezůstal opuštěný a zanechaný svému osudu? Jisté je, že lidé jak z Příbramska, tak z celé České republiky, by si prohlídky zachovaných vnitřních prostorů a komnat nenechali ujít. Ale i tak je místo zříceniny královského hradu, který měl dokonce i dvě věže, hojně navštěvováno. I když z něj dodnes zbylo jen několik kamenných zdí a zbytky vstupní věže.

Jak by to asi vypadlo, když by se nerozhodl …
Pozůstatky hradu Vrškamýk se nachází na malém návrší nad obcí Kamýk nad Vltavou. Nejlépe dostupný je právě z této obce, kde lze zaparkovat zdarma na parkovišti pod křižovatkou, které se nachází směrem k řece u duhového hřiště a poté se vydat do mírného kopce po zeleně značené turistické cestě ve směru na Zduchovice. Cesta vás zavede do volně přístupného odpočinkového areálu, který vznikl v roce 2010 za podpory fondů Evropské unie v rámci projektu s názvem „Výlet do středověku“, kdy jeho okolí bylo zrekultivováno. V něm najdete malebné dětské hřiště, rozhlednu, turistickou cestu okolo celé zříceniny, aby jste se co nejlépe orientovali a informační tabule s fotografiemi jak to vypadá a vypadalo před pár lety s porovnáním obrázků, dokonce před stovkami let.

Pozůstatky hradu Vrškamýk se nachází na malém …
Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný více jak 449 let

Hrad samotný je zmiňován v roce 1236 za vlády Václava I. Svého času měl hrad velký význam a v jeho blízkosti vedla odbočka proslulé Zlaté stezky vedoucí z Prahy do Salcburku. Proto na hradě sídlil nejen královský úředník, ale i královský lovčí, neboť v okolní lesnaté krajině byly ideální podmínky pro oblíbené lovecké výpravy. Vrškamýk rád navštěvoval i syn Václava I, Přemysl Otakar II., který zde dokonce vydal tři úřední listiny. K úpadku hradu začalo docházet až za vlády Karla IV., jenž nechal vybudovat blíže ku Praze honosný hrad Karlštejn. V roce 1569 je poprvé Vrškamýk zmiňován jako pustý. Často ho ještě poté využívaly jako své útočiště různé loupeživé bandy, z nichž nejvíce vynikal svou krutostí rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Podle pověsti, byl jednoho dne při své projížďce lesem zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem. Odtud pochází i další používaný název hradu Hunec.

Vrškamýk alias Hunec je oficiálně opuštěný …
Zatápění v krbu? Kdepak, teplovzdušné topení.

Dispozice hradu na úzké ostrožně byla dvojdílná. Do přední části, která obsahovala zřejmě pouze dlouhou rozměrnou budovu při jedné boční straně, se vcházelo čtverhrannou věžovitou branou. Od zadního hradu ji odděloval široký příkop. Do této části hradu se vstupovalo průjezdem se sediliemi, zaklenutým křížovou klenbou, situovaným v přízemí čtverhranné věže. Dlouhé úzké nádvoří lemovala ze tří stran (ve čtvrté stála zmíněná branská věž) obytná, minimálně patrová křídla. Šíře dlouhých bočních křídel odpovídala šíři nádvoří. Tak že, celek působí až dojmem trojlodního půdorysu. Z palácových křídel se dochovaly nádvorní stěny a části příček. Všechny prostory byly plochostropé, s výjimkou křížově zaklenuté místnosti v patře krátkého křídla, které nádvoří uzavíralo. Snad mohlo jít o hradní kapli. Spojení místností v prvém patře umožňovaly pavlače obíhající nádvoří. V této úrovni jsou v lépe dochovaném jižním křídle patrny i otisky dvou roubených komor. Interiéry hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení. Kotelny se nacházely v přízemí, odkud se vzduch o rozpálené křemenné valouny a díky komínovému efektu, pak cirkuloval po budově. Dosud nedoceněný hrad patří mezi velmi významné stavby
posledních Přemyslovců. Prezentuje typ hradu s obvodovou zástavbou, jehož svérázná pravidelná podoba zde byla vynucena aplikací na extrémně dlouhé a úzké staveniště. Za svou podobu tedy vděčí stejným okolnostem jako například o něco mladší Bezděz.
V Posledních letech neslouží místo zříceniny jen turistickým účelům, ale také se na něm konají svatby, nebo pořádá místní akce s názvem Vrškamýcká pivosláva.

Zatápění v krbu? Kdepak, teplovzdušné …

Fotogalerie

Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes () Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (1) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (2) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (3) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (4) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (5) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (6) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (7) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (8) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (9) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (10) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (11) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (12) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (13) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (14) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (15) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (16) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (17) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (18) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (19) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (20) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (21) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (22) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (23) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (24) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (25) Duch krutého rytíře Hunce obývá okolí zříceniny dodnes (26)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: David Štverák, topDalší články

Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Aktuálně: K vážně zraněnému motorkáři byl povolán záchranářský vrtulník Motorkář využil první teplý den tohoto roku, jeho jízda skončila vážnou nehodou. 16. února 2019   (17:26) AKTUÁLNĚ Egon Vůch přestoupil do Příbrami Egon Vůch přestoupil do Příbrami Žádné neznámé jméno. Své dorostenecké roky prožil u Litavky, a tak zdejší prostředí zná. 16. února 2019   (14:49) Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Zima pomalu končí a je čas vyhodnotit další soutěž Do klání o nejkrásnější vánoční stromeček se přihlásilo celkem 61 jedliček, smrčků i boroviček. Který z nich byl ten "nej", určili naši čtenáři 16. února 2019   (12:02) Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Známe "nejkrásnější miminko roku 2018" Rodiče malého Tobiáška si převzali včera svou výhru v celoroční soutěži 16. února 2019   (09:31) Čeká nás slunečný víkend Čeká nás slunečný víkend Odpolední teploty budou stoupat až k 15 °C. 16. února 2019   (07:20) V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz