16. 2. svátek má Ljuba

Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

7. května 2018   (14:25)
Do Příbrami prozatím spalničky nedorazily

Oblastní nemocnice Příbram zavedla několik preventivních opatření, ale prozatím se s žádným případem nákazy nesetkala


Očkování proti spalničkám je v Česku povinné od roku 1969. Je součástí kombinované vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávku by mělo dítě dostat mezi 13.–18. měsícem života, druhou pak mezi pátým a šestým rokem. Proočkovanost v Evropě však klesá, někteří rodiče se snaží se svými dětmi očkování vyhnout, ačkoli je v České republice povinné. Ze strachu z případných vedlejších účinků očkování svých dětí odkládají pod záminkou nemoci nebo se mu jinak vyhýbají.  Absolvování povinného očkování je v ČR nutné také pro přijetí dítěte do mateřské školy, na dětský tábor nebo školu v přírodě.

Mimořádnému očkování proti opět se šířícím spalničkám jsou nyní povinni se podrobit pražští zaměstnanci centrálních příjmů a příjmových ambulancí.

 „I u nás bylo zavedeno několik preventivních opatření, ale prozatím jsme se s žádným případem spalniček nesetkali, “ uvedl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Pro snížení rizika onemocnění doporučují odborníci obecná preventivní hygienická opatření.
 
Myjte si často a opakovaně ruce:
  • mytím rukou mýdlem pod teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění
  • pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi 
Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.
Nedotýkejte se rukama obličeje, nemněte si oči – snížíte tím riziko přenosu viru prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.
Nepůjčujte si mobilní telefony, sklenice, příbory, ručníky, u dětí hračky apod.
Při zdravení se vyhněte podávání rukou, objímání a líbání.
 
Spalničky jsou vysoce infekční. Nejprve se projevují jako viróza – kašlem, rýmou, zánětem spojivek a vysokou horečkou. Následuje výsev červené vyrážky za ušima, na zátylku a postupuje přes obličej a krk směrem dolů. Zároveň dochází ke zvětšení mízních uzlin. Ve chvíli kdy se objeví typické bledé skvrny na zarudlém podkladu uvnitř úst, je již diagnóza jasná. Bohužel se mohou také přidružit nepříjemné a i život ohrožující komplikace jako zápal plic nebo zánět mozku.  
 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
KHS

autor: jkDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz