16. 2. svátek má Ljuba

Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

15. září 2014   (18:25)
Do konce roku bude ve středních Čechách 11 CNG stanic, jedna i v Příbrami

Příbramská stanice CNG by měla být hotová během čtvrtého kvartálu a stát bude v Evropské ulici.


Do konce roku bude ve středních Čechách minimálně 11 veřejných plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn CNG. Letos jich tak přibude dosud nejvíce, téměř polovina z celkového počtu. V předchozích letech jejich počet stoupal výrazně pozvolněji.

Nejnovější stanice vznikly v Kolíně a Benešově, do konce roku přibudou další v Příbrami, Kosmonosech a Slaném. ČTK o tom informoval Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu. Celkem by do konce roku mělo být v ČR 80 CNG stanic. Vedle nich existují v Čechách například firemní CNG čerpací stanice, které mají například autobusoví dopravci nebo velké společnosti.

Stanice CNG vznikají na běžných čerpacích stanicích i samostatně. Nyní je ve středních Čechách řidiči najdou v Mladé Boleslavi, Milovicích nad Labem, Žebráku, Králové Dvoře, Kolíně, Kladně, Benešově a v Brandýse nad Labem. "Stlačený zemní plyn CNG má nejvíce ekologických výhod ze všech motorových paliv, při spalování nevznikají téměř žádné pevné karcinogenní prachové částice a CNG také má o 25 až 30 procent nižší emise CO2," říká výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml.
Vozy na CNG využívá i Česká pošta

K navýšení počtu CNG podle něj přispěla v poslední době i nová Škoda na CNG, která se začala prodávat v červnu. Asi 700 vozů na CNG má také Česká pošta a plánuje nákupy dalších.

Důvodem je to, že CNG je nejekonomičtější palivo, pokud by například všechny vozy v ČR přešly z benzinu na CNG, klesly by náklady na provoz vozů asi o 200 miliard korun. Podle plynařů je vyšší investice do pořízení vozu s CNG pohonem návratná po dvou letech u služebního vozu nebo po čtyřech letech u soukromého automobilu.

Podle Českého plynárenského svazu by do konce roku mohlo v ČR jezdit přes 8000 aut na CNG pohon. Nejvíce CNG stanic má Praha. Na světě je dnes v provozu více než 25.000 CNG stanic, v Evropě přes čtyři tisíce. Celkem jezdí na světě více než 20 milionů CNG vozidel, do deseti let jich má být nejméně dvakrát tolik.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz

autor: Sandra Bejšáková kšDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz