Reklama u nás je vidět.

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

8. dubna 2018   (17:47)
Dalších 10 fotografií v galeriiDnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

Na místě vepřína vznikne památník romského holokaustu. Nedaleko se již takové pietní místo nachází. Ve stávajícím památníku naleznete expozici o historii tábora, repliku táborové ubikace a přírodní amfiteátr.


Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie, jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky a znění mezinárodní romské hymny. Významným rozhodnutím kongresu bylo také uznání slova Rom za preferované označení příslušníků romského etnika. Den, kdy se toto významné setkání konalo, tedy 8. duben, byl také vyhlášen Mezinárodním dnem Romů.

V letošním prvním dubnovém týdnu došlo také k dalším konkrétním krokům ohledně vepřína, který byl postaven v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech.

Tábor Lety byl zprvu trestním pracovním táborem pro odsouzené vězně a později během druhé světové války také sběrným táborem, určeným především pro české Romy. Byl zřízen za obcí Lety ve směru na Orlík.
V bezprostřední blízkosti bývalého tábora byl v 70. letech 20. století vybudován zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín. V srpnu 2017 vláda rozhodla o odkupu vepřína od jeho vlastníka, jeho následné demolici a vybudování památníku.

Nyní vepřín v Letech na místě koncentračního tábora opravdu končí. V polovině března z něho byli odvezeni poslední vepři a areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Stát zaplatí firmě Agpi za vykoupení vepřína 450,8 milionu Kč. Plánuje se demolice, která se odhaduje na 110 milionů korun, poté se na místě bude provádět archeologický průzkum. Měl by být hotov do konce června, za přibližnou cenu 1,5 milionu korun. O letních prázdninách Muzeum romské kultury stanoví kritéria výtvarně–architektonické soutěže, jejíž výsledek by měl určit stávající podobu budoucího pietního místa a přilehlého návštěvnického centra.
 
Nyní se v areálu nepřetržitě pohybuje ostraha s hlídacími psy. Předpokládá se, že demolice vepřína bude provedena do konce tohoto roku.
 
O podobě památníku se bude veřejně diskutovat 25. dubna v obci Lety. Jeden takový památník v těchto místech však již existuje. Najdete v něm například repliku táborové ubikace nebo přírodní amfiteátr. Fotografie naleznete v galerii.
 

Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku …

Fotogalerie

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku () Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (1) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (2) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (3) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (4) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (5) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (6) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (7) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (8) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
wikipedie

autor: jkDalší články

Aktuálně: Střet osobního vozu s motocyklem uzavřel hlavní tah na Strakonice, v místě zasahuje vrtulník LZS Aktuálně: Střet osobního vozu s motocyklem uzavřel hlavní tah na Strakonice, v místě zasahuje vrtulník LZS Další dopravní nehoda komplikuje provoz na silnici I/4 20. dubna 2018   (19:25) AKTUÁLNĚ Aktuálně: K dopravní nehodě s těžkým zraněním motorkáře přistává vrtulník Aktuálně: K dopravní nehodě s těžkým zraněním motorkáře přistává vrtulník Při cestě po strakonické dbejte zvýšené opatrnosti 20. dubna 2018   (17:52) AKTUÁLNĚ Technické služby likvidují následky zimy. Výzva pro občany: hlaste výtluky Technické služby likvidují následky zimy. Výzva pro občany: hlaste výtluky Technické služby města Příbrami v uplynulých dnech začaly likvidovat následky letošní zimy. V této záležitosti prosí občany o spolupráci 20. dubna 2018   (14:54) Senioři mohou kromě jiných aktivit využívat dva nové posilovací stroje Senioři mohou kromě jiných aktivit využívat dva nové posilovací stroje Nabídka Senior Pointu je téměř nepřeberná, patří k ní i mnoho projektů podporujících fyzický pohyb. 20. dubna 2018   (12:49) Povedená trojice prodávala drogy a teď je čeká pobyt za mřížemi Povedená trojice prodávala drogy a teď je čeká pobyt za mřížemi Jeden rok až pět let odnětí svobody stanovuje trestní zákoník za trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy 20. dubna 2018   (10:40) Školy a školky vyrážejí do přírody, zastihli jsme prvňáčky ze Základní školy 28. října Školy a školky vyrážejí do přírody, zastihli jsme prvňáčky ze Základní školy 28. října V rámci oslav blížícího se Dne Země se pedagogové snaží dětem vysvětlit zodpovědnost člověka za osud naší planety, kde jinde, než přímo v přírodě. S těmi nejmladšími volí trasu nejkratší – vzhůru na Novák. 20. dubna 2018   (08:51) FOTOGALERIE Kašna na náměstí T.G.M. už chrlí vodu ze svých 12 trysek, kdy odhalí svůj půvab ta z náměstí 17. listopadu? Kašna na náměstí T.G.M. už chrlí vodu ze svých 12 trysek, kdy odhalí svůj půvab ta z náměstí 17. listopadu? Na víkend meteorologové slibují letní teploty, u koule již najdete osvěžení. 20. dubna 2018   (06:56) PRÁVĚ TEĎ: V obci Vranovice likvidují hasiči požár auta PRÁVĚ TEĎ: V obci Vranovice likvidují hasiči požár auta Požár osobního vozidla přímo na hlavní komunikaci likvidují profesionální i dobrovolní hasiči 20. dubna 2018   (06:12) V Dobříši oslaví Den Země již zítra V Dobříši oslaví Den Země již zítra 22. dubna oslaví svůj den naše planeta, v Dobříši jí věnují zaslouženou pozornost po celý tento týden 19. dubna 2018   (19:34) Požár autobusu u Tochovic pohledem hasičů po příjezdu na místo události Požár autobusu u Tochovic pohledem hasičů po příjezdu na místo události V pondělí 16. dubna ve 4.36 hodin byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášen požár autobusu na silnici číslo 174 mezi obcemi Lazsko a Tochovice nedaleko Příbrami 19. dubna 2018   (17:00)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz