14. 12. svátek má Lýdie

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

8. dubna 2018   (17:47)
Dalších 10 fotografií v galeriiDnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

Na místě vepřína vznikne památník romského holokaustu. Nedaleko se již takové pietní místo nachází. Ve stávajícím památníku naleznete expozici o historii tábora, repliku táborové ubikace a přírodní amfiteátr.


Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie, jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky a znění mezinárodní romské hymny. Významným rozhodnutím kongresu bylo také uznání slova Rom za preferované označení příslušníků romského etnika. Den, kdy se toto významné setkání konalo, tedy 8. duben, byl také vyhlášen Mezinárodním dnem Romů.

V letošním prvním dubnovém týdnu došlo také k dalším konkrétním krokům ohledně vepřína, který byl postaven v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech.

Tábor Lety byl zprvu trestním pracovním táborem pro odsouzené vězně a později během druhé světové války také sběrným táborem, určeným především pro české Romy. Byl zřízen za obcí Lety ve směru na Orlík.
V bezprostřední blízkosti bývalého tábora byl v 70. letech 20. století vybudován zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín. V srpnu 2017 vláda rozhodla o odkupu vepřína od jeho vlastníka, jeho následné demolici a vybudování památníku.

Nyní vepřín v Letech na místě koncentračního tábora opravdu končí. V polovině března z něho byli odvezeni poslední vepři a areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Stát zaplatí firmě Agpi za vykoupení vepřína 450,8 milionu Kč. Plánuje se demolice, která se odhaduje na 110 milionů korun, poté se na místě bude provádět archeologický průzkum. Měl by být hotov do konce června, za přibližnou cenu 1,5 milionu korun. O letních prázdninách Muzeum romské kultury stanoví kritéria výtvarně–architektonické soutěže, jejíž výsledek by měl určit stávající podobu budoucího pietního místa a přilehlého návštěvnického centra.
 
Nyní se v areálu nepřetržitě pohybuje ostraha s hlídacími psy. Předpokládá se, že demolice vepřína bude provedena do konce tohoto roku.
 
O podobě památníku se bude veřejně diskutovat 25. dubna v obci Lety. Jeden takový památník v těchto místech však již existuje. Najdete v něm například repliku táborové ubikace nebo přírodní amfiteátr. Fotografie naleznete v galerii.
 

Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku …

Fotogalerie

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku () Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (1) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (2) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (3) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (4) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (5) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (6) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (7) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (8) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
wikipedie

autor: jkDalší články

Betlémské světlo dorazí na Svatou Horu těsně před Vánoci Betlémské světlo dorazí na Svatou Horu těsně před Vánoci I letos dorazí na Svatou Horu Betlémské světlo. 14. prosince 2018   (19:07) Brdská bardotka slaví 50 let provozu. V neděli bude k vidění na Dobříši Brdská bardotka slaví 50 let provozu. V neděli bude k vidění na Dobříši Bardotka se v rámci oslavy svých padesátin vydá na Dobříš. 14. prosince 2018   (16:44) V pondělí začnou platit parkovací zóny a parkovací automaty V pondělí začnou platit parkovací zóny a parkovací automaty Od pondělí bude třeba v některých částech Příbrami za parkování zaplatit. 14. prosince 2018   (14:20) Petr Sýkora: Mezi obyvateli Příbramska najdeme téměř 900 Dobrých andělů Petr Sýkora: Mezi obyvateli Příbramska najdeme téměř 900 Dobrých andělů Veškeré příspěvky dárců nadace Dobrý anděl odevzdává potřebným rodinám do posledního haléře 14. prosince 2018   (11:55) Děti si prožijí Vánoce již v sobotu Děti si prožijí Vánoce již v sobotu Koledy, pohádky, lití olova, zdobení perníčků, vánoční jarmark a pod rozsvíceným stromečkem dárečky. Taková bude sobota věnovaná dětem. 14. prosince 2018   (09:26) Aktuálně: Osobní auto narazilo do autobusu, skončilo převrácené na střeše Aktuálně: Osobní auto narazilo do autobusu, skončilo převrácené na střeše Zranění řidiče a dítěte osobního auta si vyžádala nehoda u Mníšku pod Brdy 14. prosince 2018   (08:11) AKTUÁLNĚ Aktuálně: Požár rodinného domu povolal hasiče Aktuálně: Požár rodinného domu povolal hasiče Na místo vyrážely záchranné složky 14. prosince 2018   (06:06) AKTUÁLNĚ Poslední farmářský trh proběhne v sobotu Poslední farmářský trh proběhne v sobotu Na náměstí 17. listopadu proběhne poslední farmářský trh v letošním roce. 13. prosince 2018   (19:06) Hygiena byla značně nespokojena s Restaurací u Jezírka Hygiena byla značně nespokojena s Restaurací u Jezírka Zde by to nebylo ani na párek v rohlíku. 13. prosince 2018   (16:40) Ceny benzinu a nafty ve středních Čechách nadále klesají Ceny benzinu a nafty ve středních Čechách nadále klesají Litr Naturalu 95 stojí na Příbramsku průměrně 32,94 koruny, litr nafty 33,29 koruny. 13. prosince 2018   (14:28)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz