26. 9. svátek má Andrea

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

8. dubna 2018   (17:47)
Dalších 10 fotografií v galeriiDnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

Na místě vepřína vznikne památník romského holokaustu. Nedaleko se již takové pietní místo nachází. Ve stávajícím památníku naleznete expozici o historii tábora, repliku táborové ubikace a přírodní amfiteátr.


Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie, jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky a znění mezinárodní romské hymny. Významným rozhodnutím kongresu bylo také uznání slova Rom za preferované označení příslušníků romského etnika. Den, kdy se toto významné setkání konalo, tedy 8. duben, byl také vyhlášen Mezinárodním dnem Romů.

V letošním prvním dubnovém týdnu došlo také k dalším konkrétním krokům ohledně vepřína, který byl postaven v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech.

Tábor Lety byl zprvu trestním pracovním táborem pro odsouzené vězně a později během druhé světové války také sběrným táborem, určeným především pro české Romy. Byl zřízen za obcí Lety ve směru na Orlík.
V bezprostřední blízkosti bývalého tábora byl v 70. letech 20. století vybudován zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín. V srpnu 2017 vláda rozhodla o odkupu vepřína od jeho vlastníka, jeho následné demolici a vybudování památníku.

Nyní vepřín v Letech na místě koncentračního tábora opravdu končí. V polovině března z něho byli odvezeni poslední vepři a areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Stát zaplatí firmě Agpi za vykoupení vepřína 450,8 milionu Kč. Plánuje se demolice, která se odhaduje na 110 milionů korun, poté se na místě bude provádět archeologický průzkum. Měl by být hotov do konce června, za přibližnou cenu 1,5 milionu korun. O letních prázdninách Muzeum romské kultury stanoví kritéria výtvarně–architektonické soutěže, jejíž výsledek by měl určit stávající podobu budoucího pietního místa a přilehlého návštěvnického centra.
 
Nyní se v areálu nepřetržitě pohybuje ostraha s hlídacími psy. Předpokládá se, že demolice vepřína bude provedena do konce tohoto roku.
 
O podobě památníku se bude veřejně diskutovat 25. dubna v obci Lety. Jeden takový památník v těchto místech však již existuje. Najdete v něm například repliku táborové ubikace nebo přírodní amfiteátr. Fotografie naleznete v galerii.
 

Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku …

Fotogalerie

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku () Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (1) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (2) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (3) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (4) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (5) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (6) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (7) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (8) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
wikipedie

autor: jkDalší články

Havárie jednoho z hlavních přívodních řadů pitné vody málem ochromila dodávku vody v Příbrami Havárie jednoho z hlavních přívodních řadů pitné vody málem ochromila dodávku vody v Příbrami „Horké chvilky“ zažili o tomto víkendu vodohospodáři 1. SčV, a.s. 26. září 2018   (13:45) Nekončí vám platnost „řidičáku"? Nekončí vám platnost „řidičáku"? Čtvrt milionu lidí si musí do konce roku vyměnit řidičský průkaz. K výměně řidičáku stačí přijít s platným průkazem totožnosti na jakýkoli úřad obce s rozšířenou působností a donést současný řidičák. 26. září 2018   (11:40) Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil svou jízdu řidič na Příbramsku Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil svou jízdu řidič na Příbramsku Hasiči v místě dopravní nehody provádějí odklízecí práce 26. září 2018   (09:38) AKTUÁLNĚ FOTO DNE: Mráz začíná čarovat FOTO DNE: Mráz začíná čarovat S ochlazením přišly i přízemní mrazíky a teploty místy až -3°C 26. září 2018   (08:05) FOTO Ministerstvo dopravy vybírá čtyři konsorcia, která budou soutěžit o dostavbu a provoz 32 km D4 Ministerstvo dopravy vybírá čtyři konsorcia, která budou soutěžit o dostavbu a provoz 32 km D4 Dostavba D4 začne nejdříve za dva roky. 26. září 2018   (06:08) Hvožďany v sobotu otevřely nové multifunkční hřiště Hvožďany v sobotu otevřely nové multifunkční hřiště Hřiště ve Hvožďanech patří mezi nejmodernější na Příbramsku 25. září 2018   (19:10) Svátek senioři oslaví v sobotu na náměstí 17. listopadu Svátek senioři oslaví v sobotu na náměstí 17. listopadu Nebude chybět Rožmitálská Venkovanka, písničky Waldy Matušky a káva zdarma. 25. září 2018   (16:48) Naplánujte na páteční svátek Rodinný den v lesoparku Naplánujte na páteční svátek Rodinný den v lesoparku Přijďte do přírody zkoumat, bádat a hrát si s Klubem Montessori. 25. září 2018   (14:30) Preventivně dopravní akce se zaměřila na motorkáře a řidiče, kteří se nevěnují řízení Preventivně dopravní akce se zaměřila na motorkáře a řidiče, kteří se nevěnují řízení Motocyklisté by si měli uvědomit, že jsou při dopravních nehodách mnohem zranitelnější než řidiči vozidel. 25. září 2018   (12:30) Kolik kalorií spálíte při procházce po in-linové stezce? Přijďte na její slavnostní otevření Kolik kalorií spálíte při procházce po in-linové stezce? Přijďte na její slavnostní otevření Zda se zpotíte, než objedete kolečko, to si musíte vyzkoušet na vlastní kůži, ale kolik spálíte kalorií, potažmo kolik řízků si můžete naložit po příchodu domů, aniž byste ztloustli, už je spočítáno. 25. září 2018   (10:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz