21. 3. svátek má Radek

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

8. dubna 2018   (17:47)
Dalších 10 fotografií v galeriiDnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku

Na místě vepřína vznikne památník romského holokaustu. Nedaleko se již takové pietní místo nachází. Ve stávajícím památníku naleznete expozici o historii tábora, repliku táborové ubikace a přírodní amfiteátr.


Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie, jejíž delegáti ustavili podobu romské vlajky a znění mezinárodní romské hymny. Významným rozhodnutím kongresu bylo také uznání slova Rom za preferované označení příslušníků romského etnika. Den, kdy se toto významné setkání konalo, tedy 8. duben, byl také vyhlášen Mezinárodním dnem Romů.

V letošním prvním dubnovém týdnu došlo také k dalším konkrétním krokům ohledně vepřína, který byl postaven v místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech.

Tábor Lety byl zprvu trestním pracovním táborem pro odsouzené vězně a později během druhé světové války také sběrným táborem, určeným především pro české Romy. Byl zřízen za obcí Lety ve směru na Orlík.
V bezprostřední blízkosti bývalého tábora byl v 70. letech 20. století vybudován zemědělský podnik – velkokapacitní vepřín. V srpnu 2017 vláda rozhodla o odkupu vepřína od jeho vlastníka, jeho následné demolici a vybudování památníku.

Nyní vepřín v Letech na místě koncentračního tábora opravdu končí. V polovině března z něho byli odvezeni poslední vepři a areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Stát zaplatí firmě Agpi za vykoupení vepřína 450,8 milionu Kč. Plánuje se demolice, která se odhaduje na 110 milionů korun, poté se na místě bude provádět archeologický průzkum. Měl by být hotov do konce června, za přibližnou cenu 1,5 milionu korun. O letních prázdninách Muzeum romské kultury stanoví kritéria výtvarně–architektonické soutěže, jejíž výsledek by měl určit stávající podobu budoucího pietního místa a přilehlého návštěvnického centra.
 
Nyní se v areálu nepřetržitě pohybuje ostraha s hlídacími psy. Předpokládá se, že demolice vepřína bude provedena do konce tohoto roku.
 
O podobě památníku se bude veřejně diskutovat 25. dubna v obci Lety. Jeden takový památník v těchto místech však již existuje. Najdete v něm například repliku táborové ubikace nebo přírodní amfiteátr. Fotografie naleznete v galerii.
 

Tradice Mezinárodního dne Romů sahá k roku …

Fotogalerie

Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku () Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (1) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (2) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (3) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (4) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (5) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (6) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (7) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (8) Dnes slaví svůj Mezinárodní den Romové. V Letech u Příbrami se dočkají památníku (9)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
wikipedie

autor: jkDalší články

V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy  v centru Příbrami V příštím týdnu dojde k omezení autobusové dopravy v centru Příbrami V rámci rekonstrukce kruhového objezdu na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami dojde mimo jiné i k úpravě napojení ul. Hailova na samotný kruhový objezd. 20. března 2019   (17:53) Další stromy určené k pokácení Další stromy určené k pokácení Technické služby do konce března musí pokácet další stromy 20. března 2019   (15:47) Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Aktuálně: Traktorista zdemoloval zábradlí, vysypal hnojivo a zaměstnal dvě jednotky hasičů Zemědělci si uklidí vysypaný ledek vlastními silami 20. března 2019   (13:52) AKTUÁLNĚ V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků V kauze přepadení příbramské banky se čeká na doplnění posudků Za zločin braní rukojmí obviněnému muži hrozí až 12 let vězení. 20. března 2019   (12:09) Bitvu u Slivice si připomeneme 11. května Bitvu u Slivice si připomeneme 11. května Tato akce se konala poprvé v roce 2000. Připomíná události konce války v Evropě ve dnech 11. a 12. května 1945. 20. března 2019   (10:33) Adventure golf na Nováku by mohl být v provozu už v červnu Adventure golf na Nováku by mohl být v provozu už v červnu Vedení příbramské radnice doufá, že k dalším komplikacím při stavbě už nedojde. 20. března 2019   (08:07) Informace o zavedení dalších parkovacích zón vzbudila emoce Informace o zavedení dalších parkovacích zón vzbudila emoce V souladu s vloni přijatou koncepcí se parkovací zóny rozšíří například na parkovišti pod autobusovým nádražím, v ulici Legionářů nebo v oblasti staré Příbrami. 20. března 2019   (06:06) Nemocnice ruší omezení návštěv Nemocnice ruší omezení návštěv Na Příbramsku byla nemocnost nejvyšší v celém kraji. 19. března 2019   (18:53) Vandalismus nabírá velkých rozměrů, zmizelo i nedávno narozené kůzle na Nováku Vandalismus nabírá velkých rozměrů, zmizelo i nedávno narozené kůzle na Nováku Poničeným altánem na Nováku či polámanými stromy na cyklostezce Drkolnov – Bohutín řádění vandalů bohužel nekončí. V posledních týdnech jsou téměř denně hlášeny „útoky“ vandalů v areálu Nového rybníka, kde se škody pohybují v desítkách tisíc. 19. března 2019   (15:13) Mosty na novém úseku dálnice „zdobí“ graffiti Mosty na novém úseku dálnice „zdobí“ graffiti Nový pětikilometrový úsek dálnice D4 byl vybudován v roce 2017 19. března 2019   (13:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz