16. 2. svátek má Ljuba

Dnes je Den energy drinků – drogy, která může zabít

15. srpna 2018   (12:25)
Dnes je Den energy drinků – drogy, která může zabít

Svátek energy drinků vznikl z iniciativy společností, které tyto nápoje distribuují. Jejich cílem je využít daného dne k pořádání akcí, které zvýší množství prodaných plechovek. Nenechte se zlákat, prospěje to vašemu zdraví


Před drinky, které mají dobít baterky, varuje většina odborníků na lidské zdraví. Popíjejí je především adolescenti a mnohdy netuší, co tím riskují. Objevují se případy, kdy mají energy drinky silné vedlejší účinky a někdy dokonce ohrožují nejen zdraví, ale i život. Spojují se například s infarkty nebo alergiemi.

Pokud chcete dnešní svátek oslavit pitím příslušného nápoje, pak střídmě. Kromě přivodění si celotělového třesu, tachykardie a pocení, byste si při větší konzumaci mohli nezvratně poškodit srdce a ledviny, varují lékaři. Závislost při častém pití nevzniká pouze na kofein a další stimulanty, ale také na množství cukru, kterého je v jedné plechovce rozpuštěno okolo šesti kostek. Organismus si na příjem „povzbudidel“ rychle zvyká a začne ho vyžadovat. S každou plechovkou navíc, se může roztočit začarovaná spirála. Větší množství kofeinu, kromě výše zmíněného, způsobuje také nespavost, bolest hlavy, nepozornost, může přivodit dehydrataci nebo podráždění žaludku. Velké glykemické skoky – prudký nárůst a pokles hladiny cukru v krvi – vede naopak k únavě a zhoršení paměti.

Energetické nápoje byly vytvořeny jako doplněk stravy, který má povzbudit.
250 mililitrů běžného „energeťáku“ obsahuje průměrně 80 mg kofeinu, 90 mg taurinu, což je podobná stimulační látka jako kofein, a 30 gramů cukru. Pokud nápoj obsahuje kofein v množství vyšším než 150 mg/kg (obvyklé kolové nápoje mají obsah nižší), musí to být na obalu uvedeno. Navíc se uvádí varování, že nápoje nesmějí být konzumovány současně s alkoholem a nejsou vhodné pro děti, těhotné ženy a osoby s přecitlivělostí na kofein. V některých je dávkování mnohonásobně vyšší.

Odborníci doporučují užívat „energeťáky“ jen při zcela výjimečných situacích a s dostatečným přísunem jiných tekutin, nejlépe vody. Nikdy by denní dávka neměla přesáhnout dva vypité drinky.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
bezpecnostpotravin.cz
foto: ilustr.

autor: jkDalší články

V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů V Příbrami dojde k pokácení téměř třiceti stromů Kácení bude probíhat v období vegetačního klidu, do konce měsíce března. 15. února 2019   (18:20) Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Chřipková epidemie ve středních Čechách trvá, nejvyšší nemocnost je v okrese Příbram Zákazy návštěv platí také v řadě zařízení sociálních služeb, uzavření školy kvůli epidemii hygienici nezaznamenali. 15. února 2019   (15:12) Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Pokud město získá dotaci, začne stavět výtah u kulturního domu ještě letos Bezbariérové úpravy kulturního domu mohou vyjít až na 7,4 milionů. 15. února 2019   (12:56) Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Cestopisem roku je Transsibiřská Odysea Iny Píšové Ceremoniál se konal v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Zikmund s Jiřím Hanzelkou v roce 1951 psali své knihy po návratu z první velké cesty do světa. 15. února 2019   (10:19) Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Důchody by se měly příští rok zvýšit o dalších několik stovek Do konce aktuálního volebního období by mělo dojít k navýšení penzí na průměrných 15 000 Kč. 15. února 2019   (08:16) Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Rozhodovat, kde bude policie měřit, můžete už jen do konce února Akce s názvem Speed Marathon se uskuteční 3. dubna. 15. února 2019   (06:09) Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Středočeské skiareály mají nadprůměrnou návštěvnost Někde se dokonce mluví o rekordní sezoně. 14. února 2019   (18:16) Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů Únorové zastupitelstvo by mělo být krátké, na programu je pouze 13 bodů S naším zpravodajstvím vám nic podstatného z jednání neunikne. 14. února 2019   (14:46) Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Česká pošta zveřejnila nový ceník. Od března si připlatíme za balíky Cena se dá o několik korun snížit při vyplnění podacích dat elektronicky. 14. února 2019   (12:29) (Za)chraňme manželství (Za)chraňme manželství Každým rokem v týdnu kolem svátku svatého Valentýna si připomínáme důležitost manželství. Národní týden manželství se pořádá od roku 1996 ve Velké Británii a odtud se rozšířila do dalších zemí světa. Od roku 2007 se akce pořádá i v ČR. 14. února 2019   (10:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz