18. 2. svátek má Gizela

Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

20. ledna 2019   (09:55)
Chystá se přísnější bodový systém pro řidiče. Šest bodů pro nejvážnější přestupky, čtyři pro méně nebezpečné.

Podle policejních statistik počet nehod a obětí dál roste. Celkem v Česku zahynulo 349 řidičů. Nejvíce v Praze a Středních Čechách. Ministerstvo dopravy připravilo návrh přísnějšího postihu pro řidiče.


Na loňském celostátním nárůstu obětí dopravních nehod mají zásadní podíl dva kraje Středočeský a Praha. Ve středních Čechách zemřelo v roce 2018 o 43 lidí více, celkem 106.

Ministerstvo dopravy i proto připravuje přísnější bodový systém. Nově už by přestupky byly rozdělené pouze do dvou kategorií – šest bodů pro nejvážnější přestupky a čtyři pro méně nebezpečné. Portálu pribram.cz to potvrdila mluvčí resortu Lenka Rezková. To by například znamenalo, že pokud vás policie chytí třikrát s telefonem v ruce za jízdy, odevzdáte řidičský průkaz. Dvoubodové přestupky by úplně zmizely.

Stále více řidičů, hlavně těch profesionálních, se rozhodne jednou do roka tři body odmazat na některém z akreditovaných středisek kurzů bezpečné jízdy. Trend potvrzuje i Zlata Filípková z POLYGON MAX CARS - Dlouhá Lhota u Dobříše. "Za poslední roky této možnosti u nás využívá v průměru 500-600 řidičů ročně. Z toho 80 procent tvoří muži. Většinou přicházejí klienti až těsně před vybodovánim, kdy mají 8-10 bodů. Škoda, že stát neupozorní např. při dosažení poloviny trestných bodů." Certifikovaní školitelé zpřísnění systému vítají. "Ať sankce vzrostou za telefonování při jízdě, za nepoužívání dětských autosedaček v zádržných systémech a například za projetí křižovatky na červenou. To jsou věci mezi životem a smrtí." Podle Filípkové by se měla zlepšit i osvěta bodového systému. Stále lidi tápou, jestli se body přičítají nebo odečítaji. Neví, že v případě, že přijdou o skupinu B, automaticky přijdou o všechny skupiny v řidičském průkazu. Znovuzískání v autoškole je tak bude stát desítky tisíc korun. A zmatek je také v recidivních přestupcích. 

Resort dopravy připravil i další změny. Týkají se řidičského oprávnění na zkoušku pro nové řidiče. Právu ministr Dan Ťok také prozradil, že chystá zrychlení průjezdu křižovatkou. Nově by vozidlo mohlo odbočovat doprava i na červenou, pokud v pruhu ve výhledu nic nepojede. Striktně chce stanovit i minimální bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, jako je to v sousedním Německu. Podle mluvčí Rezkové návrh do měsíce půjde do meziresortního řízení k připomínkování.
Od loňského září se o počtu svých trestných bodů dozvíte on-line. Stačí se pouze přihlásit na Portál občana.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Aktuálně: Nákladní vůz sjel mimo komunikaci, prorazil plot a zůstal zaklíněný Jeden jízdní pruh je sjízdný pouze s opatrností 18. února 2019   (17:46) Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Asijské bistro v Březnici úklid moc neřešilo Zjištěné závady byly sice odstraněny, provozovatel přesto nevyvázl bez pokuty. 18. února 2019   (14:53) FOTOGALERIE Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Pořádný rockový nářez vás čeká v sobotu Rockeři dokážou otevřít svá srdce i peněženky, to dokázali již mnohokrát. Společenské centrum očekává další charitativní koncert 18. února 2019   (12:38) Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Opilý cyklista havaroval, nadýchal téměř dvě promile Na řídítkách měl při nehodě zavěšenou plnou nákupní tašku 18. února 2019   (09:43) Vyhrožoval matce s nožem v ruce Vyhrožoval matce s nožem v ruce Během pěti dnů řešili policisté na Příbramsku tři případy, kdy byly dospělé děti vykázány z obydlí, protože se dopustily domácího násilí na svých rodičích. 18. února 2019   (09:03) Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Divadlo po pauze opět spouští diváckou anketu Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na posledním červnovém představení. 18. února 2019   (08:11) Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Záznamy ze zastupitelstva. Zveřejnit nebo ne? Z hlediska zákona není zveřejnění záznamu žádný problém, musí se ale anonymizovat. To ovšem něco stojí. 18. února 2019   (06:11) Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Teplé počasí zatím na kvalitu středočeských sjezdovek vliv nemá Podle provozovatelů byla o víkendu průměrná únorová návštěvnost 17. února 2019   (18:10) Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují Středočeská města o využití programu Výstavba většinou neuvažují O využití dotačního programu zatím neuvažuje ani Příbram. 17. února 2019   (14:58) Začalo období masopustních průvodů a veselic Začalo období masopustních průvodů a veselic Včerejší rej masek a masopustní průvod Březnicí sledovalo několik stovek lidí. 17. února 2019   (11:47) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz