20. 10. svátek má Vendelín

Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

16. května 2018   (11:07)
Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

Starosta si vyslechl živou a náruživou diskuzi obyvatel Nové Hospody s majitelem zdejší prádelny. Město nezůstane lhostejné


Včera odpoledne se konalo další z veřejných slyšení. Tentokrát si přišel starosta do ulice Ke Kocábě vyslechnout tamější obyvatele, které již několik měsíců obtěžuje zápach vycházející z provozu Prádelny a čistírny Uran s.r.o.

Kromě starosty Jindřicha Vařeky a zdejšího osadního výboru se slyšení zúčastnil i samotný majitel čistírny Jiří Prokop s manželkou, zástupkyně Stavebního úřadu Příbram, pan Kalabis za 1.SčV a další.

„Je těžké to řešit. Ze strany provozovatele to vypadá, že je vše v pořádku a nic neporušuje. Nicméně ten zápach z té prádelny jde a někdy se cítíme bezmocně,“ řekl na úvod za osadní výbor pan Nekolný.

Následně se rozběhla velmi náruživá debata mezi obyvateli a majitelem provozu, která naznačovala, že spory jsou dlouhodobé a mnohokrát diskutované.

„Minimálně dva a půl měsíce se snažíme situaci řešit. Přešli jsme na šetrnější prací prostředky. Ptali jsme se na jiných prádelnách. Máme návrh na navýšení komínu o 3–4m, ten by mohl pomoci, také už jsme zkoušeli uhlíkový filtr,“ uvedl majitel Prokop.
Dle obyvatel však ani s použitím filtru k žádnému zlepšení nedošlo. „Běžte smrdět do průmyslové zóny,“ zaznělo několikrát. Dialog zašel až do osobní roviny, kde promlouvaly emoce a sem tam padlo i vulgární slovo.

Lidé si stěžovali také na to, že nebyli informováni předem, co na místě staré budovy vznikne a nebyli vyzváni k přednesení svého názoru již před vybudováním provozu. Zástupkyně stavebního úřadu potvrdila, že veškeré řízení proběhlo dle daných pravidel, prádelna byla povolena a problémy nikomu nedělá přímo stavba. Ty nejspíš vznikají někde v daném provozu. Bylo poukázáno na jiné příbramské prádelny nacházející se také v zástavbě, na které ani po letech žádné stížnosti nepřicházejí.

Starosta čekal na možnost promluvit dlouhou dobu. „K této záležitosti nemá veřejná správa, v jejímž čele starosta města stojí, vůbec žádná práva a povinnosti. Nicméně se snažím projevit dobrou vůli. Po jednáních se státní správou, s odborem životního prostředí i návštěvách v prádelně jsem souhlasil s tím, že uvolním ze starostenské rezervy 40 tisíc korun a město je věnuje na zjištění objektivního stavu věci. Necháme rozmístit čidla – v souladu s vašimi přáními –k průduchům na střechu a také po okolí. Pak cosi naměříme a porovnáme měření. Vyhodnocení už ale bude na jiných orgánech. Česká inspekce životního prostředí tu byla třikrát a ani jednou nepřijala žádná opatření. Budu se i dál zajímat jak to postupuje, zda to budou dobře vynaložené finanční prostředky, teprve uvidíme,“ shrnul angažování radnice ve sporu prádelny a obyvatel, starosta Jindřich Vařeka.

Obyvatelé se mají sejít k další schůzce se starostou za dva měsíce. Mezitím by měl majitel prádelny pan Prokop také pátrat po ještě šetrnějších pracích prostředcích, protože je evidentní, že každodenní čuchání citrónové „vůně“ nevnímají sousedé provozu jako to pravé ořechové a údajně navrhovaná výměna za pomeranč, by asi dlouhodobě nic nevyřešila.

Včera odpoledne se konalo další …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Běh pro republiku se uskuteční tuto neděli v okolí památníku Vojna Běh pro republiku se uskuteční tuto neděli v okolí památníku Vojna Připraven je závod pro děti i dospělé. Nebude chybět doplňující program. 20. října 2018   (08:47) Aktuálně: Opilý muž ve vysoké rychlosti vylétl ze silnice a převrátil vozidlo na bok Aktuálně: Opilý muž ve vysoké rychlosti vylétl ze silnice a převrátil vozidlo na bok Zraněním řidiče skončila dopravní nehoda na Příbramsku 20. října 2018   (07:35) AKTUÁLNĚ V Milínské se na vozovce objevila živá překážka V Milínské se na vozovce objevila živá překážka Jedno z „novákových“ labutích mláďat jsme vyprovodili do záchranné stanice. 19. října 2018   (19:19) Podzimní ovoce a zelenina, vhodná i na uskladnění, vás bude čekat v sobotu na Farmářských trzích Podzimní ovoce a zelenina, vhodná i na uskladnění, vás bude čekat v sobotu na Farmářských trzích Sobota bude na Dvořákově nábřeží u Hořejší Obory opět patřit farmářům a prodejcům. 19. října 2018   (16:50) Pět středisek ekologické ochrany si rozdělí skoro 10 milionů, mezi nimi i Orlov nebo Hrachov Pět středisek ekologické ochrany si rozdělí skoro 10 milionů, mezi nimi i Orlov nebo Hrachov Částka je určena především na mzdové a provozní náklady. 19. října 2018   (14:55) Dnes po poledni bude znám soupeř, se kterým se 1.FK utká o postup do čtvrtfinále poháru Dnes po poledni bude znám soupeř, se kterým se 1.FK utká o postup do čtvrtfinále poháru Ve 4. kole fotbalového poháru MOL Cup zbylo v losovacím koši posledních šestnáct mužstev včetně bojovníků od Litavky. 19. října 2018   (12:30) AKTUALIZOVÁNO Zapomnětlivým řidičům připomenou povolenou rychlost další měřiče Zapomnětlivým řidičům připomenou povolenou rychlost další měřiče V dalších dvou ulicích pohlídají tíhu nohy na plynu inteligentní ukazatelé okamžité rychlosti vozidel. 19. října 2018   (10:37) Jóga již dávno není pouze pro ženy, za duševní harmonií i fyzickým zdravím míří do Life Yoga Studia i muži Jóga již dávno není pouze pro ženy, za duševní harmonií i fyzickým zdravím míří do Life Yoga Studia i muži Jak vypnout hlavu, zastavit myšlenkový kolotoč plný starostí, věnovat se chvíli sám sobě a získat zpět energii a dobrou náladu jsme se zeptali Zuzany Slabové, lektorky jógy nově otevřeného Life Yoga Studia. 19. října 2018   (08:19) PR Pomoci vážně nemocnému Dominičkovi můžete i vy Pomoci vážně nemocnému Dominičkovi můžete i vy Dominiček je velmi statečný a má obrovskou oporu v rodičích. Tentokrát pomůžete vy, příště hodí jiní záchranný pás směrem k vám… 19. října 2018   (06:07) Skanzen ve Vysokém Chlumci se rozroste o dva nové objekty Skanzen ve Vysokém Chlumci se rozroste o dva nové objekty Peníze na výkup budov poskytlo kromě Středočeského kraje i Ministerstvo kultury ČR. 18. října 2018   (18:10)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz