18. 8. svátek má Helena

Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

16. května 2018   (11:07)
Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

Starosta si vyslechl živou a náruživou diskuzi obyvatel Nové Hospody s majitelem zdejší prádelny. Město nezůstane lhostejné


Včera odpoledne se konalo další z veřejných slyšení. Tentokrát si přišel starosta do ulice Ke Kocábě vyslechnout tamější obyvatele, které již několik měsíců obtěžuje zápach vycházející z provozu Prádelny a čistírny Uran s.r.o.

Kromě starosty Jindřicha Vařeky a zdejšího osadního výboru se slyšení zúčastnil i samotný majitel čistírny Jiří Prokop s manželkou, zástupkyně Stavebního úřadu Příbram, pan Kalabis za 1.SčV a další.

„Je těžké to řešit. Ze strany provozovatele to vypadá, že je vše v pořádku a nic neporušuje. Nicméně ten zápach z té prádelny jde a někdy se cítíme bezmocně,“ řekl na úvod za osadní výbor pan Nekolný.

Následně se rozběhla velmi náruživá debata mezi obyvateli a majitelem provozu, která naznačovala, že spory jsou dlouhodobé a mnohokrát diskutované.

„Minimálně dva a půl měsíce se snažíme situaci řešit. Přešli jsme na šetrnější prací prostředky. Ptali jsme se na jiných prádelnách. Máme návrh na navýšení komínu o 3–4m, ten by mohl pomoci, také už jsme zkoušeli uhlíkový filtr,“ uvedl majitel Prokop.
Dle obyvatel však ani s použitím filtru k žádnému zlepšení nedošlo. „Běžte smrdět do průmyslové zóny,“ zaznělo několikrát. Dialog zašel až do osobní roviny, kde promlouvaly emoce a sem tam padlo i vulgární slovo.

Lidé si stěžovali také na to, že nebyli informováni předem, co na místě staré budovy vznikne a nebyli vyzváni k přednesení svého názoru již před vybudováním provozu. Zástupkyně stavebního úřadu potvrdila, že veškeré řízení proběhlo dle daných pravidel, prádelna byla povolena a problémy nikomu nedělá přímo stavba. Ty nejspíš vznikají někde v daném provozu. Bylo poukázáno na jiné příbramské prádelny nacházející se také v zástavbě, na které ani po letech žádné stížnosti nepřicházejí.

Starosta čekal na možnost promluvit dlouhou dobu. „K této záležitosti nemá veřejná správa, v jejímž čele starosta města stojí, vůbec žádná práva a povinnosti. Nicméně se snažím projevit dobrou vůli. Po jednáních se státní správou, s odborem životního prostředí i návštěvách v prádelně jsem souhlasil s tím, že uvolním ze starostenské rezervy 40 tisíc korun a město je věnuje na zjištění objektivního stavu věci. Necháme rozmístit čidla – v souladu s vašimi přáními –k průduchům na střechu a také po okolí. Pak cosi naměříme a porovnáme měření. Vyhodnocení už ale bude na jiných orgánech. Česká inspekce životního prostředí tu byla třikrát a ani jednou nepřijala žádná opatření. Budu se i dál zajímat jak to postupuje, zda to budou dobře vynaložené finanční prostředky, teprve uvidíme,“ shrnul angažování radnice ve sporu prádelny a obyvatel, starosta Jindřich Vařeka.

Obyvatelé se mají sejít k další schůzce se starostou za dva měsíce. Mezitím by měl majitel prádelny pan Prokop také pátrat po ještě šetrnějších pracích prostředcích, protože je evidentní, že každodenní čuchání citrónové „vůně“ nevnímají sousedé provozu jako to pravé ořechové a údajně navrhovaná výměna za pomeranč, by asi dlouhodobě nic nevyřešila.

Včera odpoledne se konalo další …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Vařeka: Všem hasičským jednotkám patří obrovský dík Vařeka: Všem hasičským jednotkám patří obrovský dík Ke včerejší smutné události se v rozhovoru vyjadřuje Ing. Jindřich Vařeka, starosta města. 18. srpna 2018   (07:48) ROZHOVOR Aktuálně: Plameny zachvátily Ravak Aktuálně: Plameny zachvátily Ravak Požár objektů průmyslové haly povolává na pomoc jednotky hasičů 17. srpna 2018   (18:41) AKTUALIZOVÁNO Rozhledna Studený vrch je skvělým místem k procházce i odpočinku Rozhledna Studený vrch je skvělým místem k procházce i odpočinku Měřící věž na vrcholu Studeného vrchu je od roku 2005 přístupná turistům, výhled do krajiny není po výstupu na rozhlednu jedinou odměnou za mírně náročný výšlap. 17. srpna 2018   (17:18) Než skončí prázdniny, vyzkoušejte také koupaliště v Obecnici Než skončí prázdniny, vyzkoušejte také koupaliště v Obecnici Dokud počasí přeje, je třeba se horkem netrápit a naopak si ho užít. Další zastávkou na našich cestách za koupáním, se stala Obecnice. 17. srpna 2018   (14:30) Dnes už to vypukne! V Horčápsku zahnízdili "Kačeři" Dnes už to vypukne! V Horčápsku zahnízdili "Kačeři" Přípravy na zahájení festivalu jsou v plném proudu, stavební úsilí vrcholí, protože v 17 hodin se otevře brána prvním návštěvníkům letošních Kačerů. 17. srpna 2018   (12:20) Víkend v Dobříši bude patřit mezinárodnímu šampionátu ve sportovní kynologii. Představí se také ostraha Letiště Václava Havla. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne Víkend v Dobříši bude patřit mezinárodnímu šampionátu ve sportovní kynologii. Představí se také ostraha Letiště Václava Havla. Pro děti je připraveno zábavné odpoledne Městský fotbalový klub Dobříš uvítá na hřišti V Lipkách závodníky 13. ročníku CACIT Dobříš. Na své si přijdou i diváci, kteří mohou sledovat také obedience, hoopers nebo agility. 17. srpna 2018   (10:10) V Rožmitále pod Třemšínem vzniká další stezka, tentokrát pro pěší i cyklisty V Rožmitále pod Třemšínem vzniká další stezka, tentokrát pro pěší i cyklisty Před časem se otevřela nová naučná stezka na Bílou skálu a nyní se již mohou všichni těšit na připravovanou cestu ze Starého Rožmitálu, okolo Obžery, až do Věšína 17. srpna 2018   (08:17) Adventní trhy letos rozzáří skupina Buty, Leona Machálková nebo Milan Drobný Adventní trhy letos rozzáří skupina Buty, Leona Machálková nebo Milan Drobný Na populární interprety se můžete těšit již nyní. 17. srpna 2018   (06:19) Farmáři zvou opět na trh Farmáři zvou opět na trh Poslední prázdninový farmářský trh se uskuteční tuto sobotu. 16. srpna 2018   (18:58) Ke koupání na Dubenci se vyjádřil starosta obce Ke koupání na Dubenci se vyjádřil starosta obce Návštěvníci požární nádrže na Dubenci nerespektují dopravní značení ani vyvěšená pravidla 16. srpna 2018   (16:32)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz