Reklama u nás je vidět.

Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

16. května 2018   (11:07)
Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

Starosta si vyslechl živou a náruživou diskuzi obyvatel Nové Hospody s majitelem zdejší prádelny. Město nezůstane lhostejné


Včera odpoledne se konalo další z veřejných slyšení. Tentokrát si přišel starosta do ulice Ke Kocábě vyslechnout tamější obyvatele, které již několik měsíců obtěžuje zápach vycházející z provozu Prádelny a čistírny Uran s.r.o.

Kromě starosty Jindřicha Vařeky a zdejšího osadního výboru se slyšení zúčastnil i samotný majitel čistírny Jiří Prokop s manželkou, zástupkyně Stavebního úřadu Příbram, pan Kalabis za 1.SčV a další.

„Je těžké to řešit. Ze strany provozovatele to vypadá, že je vše v pořádku a nic neporušuje. Nicméně ten zápach z té prádelny jde a někdy se cítíme bezmocně,“ řekl na úvod za osadní výbor pan Nekolný.

Následně se rozběhla velmi náruživá debata mezi obyvateli a majitelem provozu, která naznačovala, že spory jsou dlouhodobé a mnohokrát diskutované.

„Minimálně dva a půl měsíce se snažíme situaci řešit. Přešli jsme na šetrnější prací prostředky. Ptali jsme se na jiných prádelnách. Máme návrh na navýšení komínu o 3–4m, ten by mohl pomoci, také už jsme zkoušeli uhlíkový filtr,“ uvedl majitel Prokop.
Dle obyvatel však ani s použitím filtru k žádnému zlepšení nedošlo. „Běžte smrdět do průmyslové zóny,“ zaznělo několikrát. Dialog zašel až do osobní roviny, kde promlouvaly emoce a sem tam padlo i vulgární slovo.

Lidé si stěžovali také na to, že nebyli informováni předem, co na místě staré budovy vznikne a nebyli vyzváni k přednesení svého názoru již před vybudováním provozu. Zástupkyně stavebního úřadu potvrdila, že veškeré řízení proběhlo dle daných pravidel, prádelna byla povolena a problémy nikomu nedělá přímo stavba. Ty nejspíš vznikají někde v daném provozu. Bylo poukázáno na jiné příbramské prádelny nacházející se také v zástavbě, na které ani po letech žádné stížnosti nepřicházejí.

Starosta čekal na možnost promluvit dlouhou dobu. „K této záležitosti nemá veřejná správa, v jejímž čele starosta města stojí, vůbec žádná práva a povinnosti. Nicméně se snažím projevit dobrou vůli. Po jednáních se státní správou, s odborem životního prostředí i návštěvách v prádelně jsem souhlasil s tím, že uvolním ze starostenské rezervy 40 tisíc korun a město je věnuje na zjištění objektivního stavu věci. Necháme rozmístit čidla – v souladu s vašimi přáními –k průduchům na střechu a také po okolí. Pak cosi naměříme a porovnáme měření. Vyhodnocení už ale bude na jiných orgánech. Česká inspekce životního prostředí tu byla třikrát a ani jednou nepřijala žádná opatření. Budu se i dál zajímat jak to postupuje, zda to budou dobře vynaložené finanční prostředky, teprve uvidíme,“ shrnul angažování radnice ve sporu prádelny a obyvatel, starosta Jindřich Vařeka.

Obyvatelé se mají sejít k další schůzce se starostou za dva měsíce. Mezitím by měl majitel prádelny pan Prokop také pátrat po ještě šetrnějších pracích prostředcích, protože je evidentní, že každodenní čuchání citrónové „vůně“ nevnímají sousedé provozu jako to pravé ořechové a údajně navrhovaná výměna za pomeranč, by asi dlouhodobě nic nevyřešila.

Včera odpoledne se konalo další …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Blíží se k nám bouřky a přívalové deště varují meteorologové Blíží se k nám bouřky a přívalové deště varují meteorologové Na středu již vydal ČHMÚ varování pro většinu území České republiky 22. května 2018   (16:56) Náměstí v Rožmitále pod Třemšínem v neděli ovládly dechovky Náměstí v Rožmitále pod Třemšínem v neděli ovládly dechovky Skupiny mažoretek a dechové orchestry společně s pouťovými atrakcemi přilákaly do Rožmitálu desítky návštěvníků ze širokého okolí 22. května 2018   (14:12) V labutím hnízdě na Nováku jsme ráno nenašli ani jedno vejce V labutím hnízdě na Nováku jsme ráno nenašli ani jedno vejce Do ornitologů máme daleko 22. května 2018   (11:38) Mladší žákyně ze ZŠ Školní zvítězily v krajském kole atletického závodu Pohár rozhlasu 2018 Mladší žákyně ze ZŠ Školní zvítězily v krajském kole atletického závodu Pohár rozhlasu 2018 Příbram má své nadějné atlety 22. května 2018   (09:42) Mámo, táto jedeme se bavit Mámo, táto jedeme se bavit V sobotu 19. května se uskutečnil již 19. ročník rodinné automobilové orientační soutěže, kterou organizoval za pomoci partnerů a sponzorů Autoklub Příbram 22. května 2018   (07:49) Restauraci Na Kovárně ve Starosedlském Hrádku navštívila kontrola hygieny Restauraci Na Kovárně ve Starosedlském Hrádku navštívila kontrola hygieny Provedenou kontrolou byly zjištěny hygienické nedostatky a hrubé závady v poskytování informací spotřebiteli 22. května 2018   (06:09) Další příbramská zastávka se znelíbila vandalům? Další příbramská zastávka se znelíbila vandalům? Zastávky autobusů čelí často útokům. Na Brodské ulici proti čerpací stanici je další z poškozených 21. května 2018   (20:44) Na Příbram Food Festivalu zazpívá Petr Kotvald Na Příbram Food Festivalu zazpívá Petr Kotvald Příbram Food Festival nasytí návštěvníky nejen jídlem, ale i kulturou. 21. května 2018   (18:57) Zasedání zastupitelstva aktuálně on-line Zasedání zastupitelstva aktuálně on-line Sledujte s námi od 16:00 hodin živý přenos z jednání zastupitelů. On-line přenos bude pouze po dobu jednání zastupitelstva 21. května 2018   (15:39) Třetí místo ve výtvarné soutěži obsadil Hugo z Mateřské školy Bratří Čapků Třetí místo ve výtvarné soutěži obsadil Hugo z Mateřské školy Bratří Čapků Dnes si slavnostně převzal odměnu. 21. května 2018   (13:34)Kodex redakce Reklama Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.
2014 - 2018 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz