22. 1. svátek má Slavomír

Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

16. května 2018   (11:07)
Ať už vůní nebo zápachem, sousedství prádelny obyvatele obtěžuje

Starosta si vyslechl živou a náruživou diskuzi obyvatel Nové Hospody s majitelem zdejší prádelny. Město nezůstane lhostejné


Včera odpoledne se konalo další z veřejných slyšení. Tentokrát si přišel starosta do ulice Ke Kocábě vyslechnout tamější obyvatele, které již několik měsíců obtěžuje zápach vycházející z provozu Prádelny a čistírny Uran s.r.o.

Kromě starosty Jindřicha Vařeky a zdejšího osadního výboru se slyšení zúčastnil i samotný majitel čistírny Jiří Prokop s manželkou, zástupkyně Stavebního úřadu Příbram, pan Kalabis za 1.SčV a další.

„Je těžké to řešit. Ze strany provozovatele to vypadá, že je vše v pořádku a nic neporušuje. Nicméně ten zápach z té prádelny jde a někdy se cítíme bezmocně,“ řekl na úvod za osadní výbor pan Nekolný.

Následně se rozběhla velmi náruživá debata mezi obyvateli a majitelem provozu, která naznačovala, že spory jsou dlouhodobé a mnohokrát diskutované.

„Minimálně dva a půl měsíce se snažíme situaci řešit. Přešli jsme na šetrnější prací prostředky. Ptali jsme se na jiných prádelnách. Máme návrh na navýšení komínu o 3–4m, ten by mohl pomoci, také už jsme zkoušeli uhlíkový filtr,“ uvedl majitel Prokop.
Dle obyvatel však ani s použitím filtru k žádnému zlepšení nedošlo. „Běžte smrdět do průmyslové zóny,“ zaznělo několikrát. Dialog zašel až do osobní roviny, kde promlouvaly emoce a sem tam padlo i vulgární slovo.

Lidé si stěžovali také na to, že nebyli informováni předem, co na místě staré budovy vznikne a nebyli vyzváni k přednesení svého názoru již před vybudováním provozu. Zástupkyně stavebního úřadu potvrdila, že veškeré řízení proběhlo dle daných pravidel, prádelna byla povolena a problémy nikomu nedělá přímo stavba. Ty nejspíš vznikají někde v daném provozu. Bylo poukázáno na jiné příbramské prádelny nacházející se také v zástavbě, na které ani po letech žádné stížnosti nepřicházejí.

Starosta čekal na možnost promluvit dlouhou dobu. „K této záležitosti nemá veřejná správa, v jejímž čele starosta města stojí, vůbec žádná práva a povinnosti. Nicméně se snažím projevit dobrou vůli. Po jednáních se státní správou, s odborem životního prostředí i návštěvách v prádelně jsem souhlasil s tím, že uvolním ze starostenské rezervy 40 tisíc korun a město je věnuje na zjištění objektivního stavu věci. Necháme rozmístit čidla – v souladu s vašimi přáními –k průduchům na střechu a také po okolí. Pak cosi naměříme a porovnáme měření. Vyhodnocení už ale bude na jiných orgánech. Česká inspekce životního prostředí tu byla třikrát a ani jednou nepřijala žádná opatření. Budu se i dál zajímat jak to postupuje, zda to budou dobře vynaložené finanční prostředky, teprve uvidíme,“ shrnul angažování radnice ve sporu prádelny a obyvatel, starosta Jindřich Vařeka.

Obyvatelé se mají sejít k další schůzce se starostou za dva měsíce. Mezitím by měl majitel prádelny pan Prokop také pátrat po ještě šetrnějších pracích prostředcích, protože je evidentní, že každodenní čuchání citrónové „vůně“ nevnímají sousedé provozu jako to pravé ořechové a údajně navrhovaná výměna za pomeranč, by asi dlouhodobě nic nevyřešila.

Včera odpoledne se konalo další …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkDalší články

Namol opilý muž demoloval byt a vyhrožoval všem zabitím, zranil i zasahujícího policistu Namol opilý muž demoloval byt a vyhrožoval všem zabitím, zranil i zasahujícího policistu Jako smyslů zabavený se choval v pátek 18. ledna 30letý muž, který napadl v jedné obci na Sedlčansku svou přítelkyni, její příbuzné, zasahující policisty a celému běsnění přihlížely tři děti. 22. ledna 2019   (09:30) Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil řidič jízdu u Hořovic Aktuálně: Nárazem do stromu ukončil řidič jízdu u Hořovic Na silnici číslo 114 počítejte s dopravním omezením 22. ledna 2019   (08:40) AKTUÁLNĚ Pozvání do chatu přijal ředitel 1. FK Příbram Jan Starka Pozvání do chatu přijal ředitel 1. FK Příbram Jan Starka Chat proběhne ve středu 30. ledna od 13. hodin, ale své dotazy můžete klást již nyní 22. ledna 2019   (07:49) CHAT S OSOBNOSTÍ Počet nemocných spalničkami dál roste. Jaká je situace v Příbrami? Počet nemocných spalničkami dál roste. Jaká je situace v Příbrami? Média opět píší o nebezpečných spalničkách. Zjišťovali jsme situaci v našem regionu. 22. ledna 2019   (05:57) Výstava Lega loni přilákala do sedlčanského muzea více lidí Výstava Lega loni přilákala do sedlčanského muzea více lidí Nárůst souvisel hlavně s výstavou Svět kostek, která byla zaměřena na známou stavebnici Lego. 21. ledna 2019   (18:44) Datové schránky změnily podobu. Dostanete se do nich i z mobilu Datové schránky změnily podobu. Dostanete se do nich i z mobilu Až půjdete do přihlášení na mojedatovaschranka.cz třeba s DPH nebo možná ti nejrychlejší už s daněmi, zarazí vás úplně jiný vizuál. Nezmocnili se jich ale hackeři. Novou verzi stránek dnes spusilo Ministerstvo vnitra. 21. ledna 2019   (16:15) V CHKO Brdy byly zaznamenány první stopy po bobru evropském V CHKO Brdy byly zaznamenány první stopy po bobru evropském Legendární stavitel hrází se vrací do CHKO Brdy. 21. ledna 2019   (13:48) Sportovní zařízení města Příbram chystá Sportovní příměstské tábory. Jeden bude na jaře a další tři v létě Sportovní zařízení města Příbram chystá Sportovní příměstské tábory. Jeden bude na jaře a další tři v létě O jarních prázdninách se opět koná Sportovní příměstský tábor. Děti budou plavat, bruslit, hrát hry, kreslit a tvořit. Oblíbený tábor SZM se bude konat také v létě, a to dvakrát v červenci a jednou v srpnu. 21. ledna 2019   (11:03) Foto dne: Dnes ráno jsme mohli sledovat úplné zatmění Měsíce Foto dne: Dnes ráno jsme mohli sledovat úplné zatmění Měsíce Měsíc získal naoranžovělou barvu 21. ledna 2019   (09:22) Dva psi vběhli pod kola projíždějícího automobilu a na místě střetu byli usmrceni Dva psi vběhli pod kola projíždějícího automobilu a na místě střetu byli usmrceni Svodka událostí ze Sedlčanska 21. ledna 2019   (08:11)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz